Tak wygląda pomnik Zbigniewa Religi

Pomnik prof. Religi w Zabrzu. W ziemi umieszczono kapsułę czasu [ZDJĘCIA]

Pomnik profesora Zbigniewa Religi stanął na skwerze przy skrzyżowaniu ulic Powstańców Śląskich i Religi, nieopodal Urzędu Miasta. W środę (14 września) nie nastąpiło jeszcze oficjalne odsłonięcie, ale pod monumentem umieszczono kapsułę czasu.

Oficjalne odsłonięcie pomnika Zbigniewa Religi w Zabrzu odbędzie się 30 września, czyli podczas obchodów 100. urodzin miasta. Możemy jednak już zobaczyć efekt prac prof. Krzysztof Nitscha, który jest autorem monumentu. - Wiemy, że profesor Zbigniew Religa był absolutnie wyjątkowym człowiekiem. To był człowiek w pełni oddany drugiemu człowiekowi, ale także temu miastu - mówi prezydent miasta Małgorzata Mańka-Szulik w rozmowie z Radiem Katowice. Pomnik ma siedem metrów. Postać Religi jest odlana z brązu. W środę (14 września) u stóp monumentu umieszczono kapsułę czasu. W środku znajduje się prasa regionalna, monety, widokówki z Zabrza i monografia miejscowego klubu - Górnika. Kapsuła ma być pamiątką dla przyszył pokoleń. Poniżej można zobaczyć zdjęcia.

Zobacz również: Brutalny rozbój w Zabrzu. Policja szuka sprawcy. Opublikowano nagranie [ZDJĘCIA]

Prof. Zbigniew Religa zmarł 8 marca 2009 roku w wieku 70 lat. Całe swoje życie poświęcił medycynie. Jako lekarz - wybitny kardiochirurg - jako pierwszy dokonał przeszczepu serca. Kierował Kliniką Kardiochirurgii Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii w Zabrzu, przemianowaną potem na Śląskie Centrum Chorób Serca. Jako wykładowca i naukowiec pracował nad stworzeniem sztucznego serca i wychował wielu wybitnych kardiologów. Był również politykiem - pełnił funkcję ministra zdrowia.

Czytaj również: Dlaczego Marian Zembala popełnił samobójstwo? Wdowa po kardiologu mówi o naciskach

Rozbój na przystanku w Zabrzu
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany