Marcin Krupa

i

Autor: Tomasz Kawka/East News Marcin Krupa

Prezydent Katowic zaprezentował PROGRAM POMOCOWY dla małego biznesu

2020-03-30 19:09

Epidemia koronawirusa sprawiła, że wielu przedsiębiorców znalazło się w krytycznej sytuacji. Dochody większości firm, które nie mogą prowadzić działalności, spadły praktycznie do zera. To m.in. restauratorzy, fryzjerzy, rzemieślnicy, firmy kosmetyczne czy też podmiot branży turystycznej – ogólnie branża usługowa.

W Katowicach mamy dziś 48,5 tys. firm, z czego aż 46 tys. stanowią mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do 9 osób – mówił prezydent Marcin Krupa przedstawiając (30 marca) program pomocowy gminy dla katowickiego small biznesu. Katowicki Program Przedsiębiorcy – bo o nim mowa – ma utrzymać na powierzchni firmy i zatrudnienie. Miasto przeznaczy nań 25 mln zł. Jest on wynikiem zarówno rozmów z naszymi przedsiębiorcami, jak i pracy kilkunastoosobowego zespołu – m.in. przedstawicieli biznesu, ale też radnych wszystkich klubów Rady Miasta, którym dziękuję za sprawną pracę ponad podziałami. Chciałbym podkreślić, że pakiet jest naszym pierwszym tak kompleksowym działaniem, ale zapewne nie ostatnim. Będziemy obserwować sytuację i działać odpowiednio do potrzeb i w ramach możliwości prawnych – obiecuje prezydent Krupa. A jak konkretnie gmina pomoże małemu biznesowi? M. in. przez zwolnienie z czynszu.

Przykładowo restaurator płacący 5 tys. czynszu miesięcznie zostanie z niego w 100 proc. zwolniony na czas zamknięcia firmy. Po wznowieniu działalności – przez 3 miesiące będzie mu naliczana wyłącznie połowa czynszu – tj. 2,5 tys. zł. Przez trzy miesiące rozruchu czynsz wyniesie łącznie = 3 miesiące x 2500 zł = 7500 zł. Spłatę tej kwoty restaurator będzie mógł dodatkowo odroczyć i spłacać w ratach przez kolejne 6 miesięcy. A to przykład z jednego z pięciu filarów pomocy samorządu Katowic.

Zainteresowanym radzimy zapoznać się ze szczegółami Programu. Akcję pomocową w ramach Katowickiego Pakietu Przedsiębiorcy będzie koordynować katowicki Miejski Inkubator Przedsiębiorczości Rawa.Ink, który został otwarty przez Miasto Katowice w ubiegłym roku. Od wtorku pracownicy Inkubatora Rawa.ink będą obsługiwać przedsiębiorców pod numerami telefonów: 32 259 32 77, 32 705 47 43, 32 705 47 46, 32 705 47 11, 32 259 31 53 oraz mailem rawa.ink@katowice.eu.

koronawirus_raport

i

Autor: UM Katowice
dr Paweł Grzesiowski: Wybory 10 maja? Spotkamy się przy urnach pogrzebowych [SUPER RAPORT]
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany