Tragedia w Katowicach

Prokuratura wznowi sprawę bójki na Mickiewicza? Chwilę później pod kołami autobusu zginęła 19-letnia Basia

2022-11-28 15:14

Nim 19-latenia Basia zginęła pod kołami miejskiego autobusu na ulicy Mickiewicza w Katowicach, na przystanku doszło do bójki, która szybko przeniosła się na ulicę. Prokuratura Okręgowa w Katowicach, chce wznowienia postępowania w tej sprawie.

Prokuratura wznowi sprawę bójki na Mickiewicza? Chwilę później pod kołami autobusu zginęła 19-letnia Basia

Do tej niewyobrażalnej tragedii doszło 31 lipca 2021 roku. To wówczas wczesnym rankiem na ulicy Mickiewicza pod kołami autobusu miejskiego zginęła 19-letnia Basia. Nim jednak doszło do tragedii na przystanku rozpętała się awantura, która szybko przeniosła się na jezdnię. Około dziesięciu osób znalazło się na jezdni, tuż przed maską autobusu linii 910. Kierowca najpierw ruszył lekko i zatrąbił kilka razy. To jednak nie poskutkowało, a na jezdni nadal trwała bójka. Wówczas autobus ruszył gwałtownie, wciągając pod koła młodą kobietę. Basia zginęła na miejscu osierocając dwójkę malutkich dzieci.

Łukasz T., kierowca miejskiego autobusu usłyszał zarzut zabójstwa i usiłowania zabójstwa dwóch innych osób. Przed sądem w Katowicach toczy się jego proces. Zdaniem prokuratury celowo wjechał w grupę osób na ul. Mickiewicza.

Tymczasem Prokuratura Okręgowa w Katowicach stara się o wznowienie postępowania w sprawie bójki, która poprzedziła tragiczny wypadek.

Sprawę bójki na Mickiewicza najpierw umorzono

O sprawie poinformował jako pierwszy portal katowice24.info. Prokuratura Rejonowa Katowice-Północ w styczniu 2022 roku postawiła zarzuty udziału w bójce trzem mężczyznom. Ostatecznie prokurator umorzył postępowanie, ponieważ brakowało podstaw do wniesienia aktu oskarżenia. Ale to nie koniec.

O akta poprosiła Prokuratura Okręgowa w Katowicach. Po analizie materiału prokuratorzy stwierdzili, że nie wszystkie czynności zostały przeprowadzone tak, jak powinny, a decyzja o umorzeniu była przedwczesna.

Prokuratura Okręgowa wysłała wniosek do Prokuratora Generalnego o uchylenie decyzji o umorzeniu postępowania. Jeśli tak się stanie, sprawa zostanie rozpatrzona ponownie. Jeśli tym razem prokuratorom uda się wnieść akt oskarżenia, tragiczny wypadek może doczekać się kolejnego procesu.

Sonda
Czy kierowca, który spowodował wypadek, powinien trafić do więzienia?
Rozjechał autobusem 19-latkę. Był na silnych lekach. Konferencja prokuratury
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają