Czad, junkers

i

Autor: se.pl Czad, junkers

Pyskowice: Tragiczna śmierć 17-latka. Zaczadził się w łazience

2016-12-01 10:49

Policja i prokuratura wyjaśniają przyczyny i okoliczności śmierci 17-letniego chłopca w Pyskowicach. Wstępne ustalenia wskazują, że doszło do zatrucia tlenkiem węgla ulatniającym się z tzw. junkersa.

Około godziny 2.30 służby ratownicze zostały wezwane na ul. Paderewskiego w Pyskowicach, gdzie w jednym z mieszkań w łazience ujawniono zwłoki 17-latka. Oględziny miejsca znalezienia ciała i pomiary zawartości czadu w pomieszczeniu wskazują, że najprawdopodobniej do śmierci doszło w wyniku zatrucia. Zwłoki nastolatka zabezpieczono do dyspozycji prokuratora.

Zatrucie czadem: Objawy

Pierwsze objawy zatrucia tlenkiem węgla to złe samopoczucie, bóle głowy, podrażnienie oczu, nosa, gardła, zmęczenie i trudności z koncentracją.Co ważne, podobne dolegliwości będą odczuwać też nasze domowe zwięrzęta, warto zatem obserwować, czy np. nasz kot nie jest apatyczny, osowiały. To może być pierwszy sygnał, aby wezwać służby. Warto też regularnie sprawdzać wentylację w mieszkaniu. Można to zrobić samemu. 

Do sprawdzenia potrzebna jest mała kartka papieru lub lekka chusteczka. Można wykorzystać też zapaloną zapałkę, świeczkę bądź zapalniczkę. Do kratki wentylacyjnej każdego kanału przykładamy kartkę. Gdy papier „przyklei się” do kratki, kończymy próbę, jeśli odpadnie, do kratki przybliżamy zapaloną zapałkę, świeczkę lub zapalniczkę i obserwujemy, czy płomień się odchyli i w którą stronę.

Jeżeli kartka „przykleja się” do kratki, oznacza to, że wywiew działa dobrze, a kanał wentylacyjny jest drożny.
Jeżeli kartka nie „przykleja się” do kratki wentylacyjnej, ale płomień odchyla się w stronę kratki, oznacza to, że w kanale jest ciąg, jednak zbyt słaby.
Jeżeli kartka nie „przykleja się” do kratki, a płomień nie odchyla się w żadną stronę, oznacza to, że kanał wentylacyjny jest niedrożny.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki