Ranking Systemów Rowerów Miejskich 2019: Katowice gorsze od Chodzieży i Krotoszyna

i

Autor: pixabay.com

Ranking Systemów Rowerów Miejskich 2019: Katowice gorsze od Chodzieży i Krotoszyna

2019-07-23 10:36

Katowice zajęły 14. pozycję w Rankingu Systemów Rowerów Miejskich 2019. Lepsze okazały się takie miasta jak Chodzież, Krotoszyn czy Pruszków. W poszczególnych kategoriach śląskie miasta radziły sobie całkiem nieźle.

Po raz pierwszy ranking opublikowano w zeszłym roku. W bieżącym pod uwagę 39 systemów i 38 miast, w których mieszka łącznie niemal 10,7 mln ludzi, a po ich ulicach jeździ 17733 rowerów publicznych. Oceniano je pod kilkoma kategoriami:

  • Ilu mieszkańców przypada na jeden rower? 
  • Zagęszczenie stacji rowerowych na 1 kilometr kwadratowy 
  • Ile zapłacimy za rower miejski? 
  • Jaki odsetek mieszkańców zapisany jest do systemu? 
  • Średnia liczba wypożyczeń przypadająca na jedną osobę zapisaną w systemie 
  • Długość sezonu 
  • Długość dróg dla rowerów 
  • Stacje napraw rowerów

W tym roku Katowice zajęły 14. miejsce w Polsce. Poza stolicą Górnego Śląska znalazło się kilka innych miast z województwa - Chorzów (18.), Gliwice (24.), Pszczyna (27.), a Tychy (28.) Sosnowiec (31.) i Zabrze (32.). Zwycięzcą rankingu została Warszawa. 

Katowice znalazły się stosunkowo wysoko, ale jednak niedosyt pozostaje. Miasto często chwali się bardzo sprawnym funkcjonowaniem systemu rowerów miejskich. Tymczasem okazuje się, że wedle rankingu lepszy system wypożyczania jednośladów mają Chodzież, Krotoszyn czy Pruszków. Cieszyć może 4. lokata w kategorii długości dróg rowerowych, choć jest to pozycja na wyrost - Katowice wyprzedza sześć miast - Kołobrzeg, Warszawa i Rzeszów (drugie miejsce), Chorzów i Koszalin (trzecie miejsce). W Katowicach 14% mieszkańców (11. lokata) jest zarejestrowanych w systemie. W Warszawie to aż 44% mieszkańców. Liczba wypożyczeń na jednego mieszkańca stolicy woj. śląskiego wynosi 5. Dla porównania w Piasecznie ten współczynnik wynosi 11, zaś w Kaliszu 13 wypożyczeń. 

Jak wypadły inne miasta z woj. śląskiego? Jak wspomnieliśmy niskie lokaty w całym rankingu zajęły Zabrze i Sosnowiec. Gliwice mogą pochwalić się 2 lokatą (ex aequo z innymi miastami) pod względem długości trwania sezonu (marzec-listopad). Na jednego gliwiczanina przypada też większa ilość wypożyczeń (7) niż w Katowicach. Tymczasem Chorzów zajął 3 lokatę, jeśli chodzi o stosunek długości dróg rowerowych do dróg publicznych. Według rankingu dadelo.pl to aż 38%. Zaś w Tychach na 4km2 przypada jedna stacja rowerów miejskich (2. miejsce). Częstochowa zajęła 3. miejsce pod względem ilości wypożyczeń na 1 mieszkańca (12). Pod względem cen miasta z woj. śląskiego są w środku stawki. W większości z nich opłata inicjacyjna wynosi 10 zł (wyjątek to Częstochowa - 15 zł). Warto także wspomnieć, że w Pszczynie jeden rower przypada na 323 mieszkańców (2. miejsce). 

Szczegóły rankingu znajdują się TUTAJ.  

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki