Rośnie liczba chorych dzieci na cukrzycę typu 1

i

Autor: www.pixabay.com Rośnie liczba chorych dzieci na cukrzycę typu 1

Rośnie liczba chorych dzieci na cukrzycę typu 1 [AUDIO]

2019-01-09 16:23

Dramatycznie rośnie liczba chorych dzieci na cukrzycę typu 1. Chorują coraz częściej dzieci roczne lub dwuletnie- biją na alarm lekarze. Przyczyny nie są znane. Eksperci liczą na to, że uda się je poznać dzięki międzynarodowemu projektowi INNODIA. Na Śląsku realizowany w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

Ta choroba jest bardzo podstępna. Często rozwija się w ukryciu i jest trudna w diagnozowaniu. Bardzo często  objawy są mylone z innymi dolegliwościami. Jednak to ważne, by chorobę szybko wykryć. Nieleczona może doprowadzić do śpiączki.

Szczyty zachorowań na cukrzycę typu 1 przypadają na 5-6 rok życia oraz 10-12 rok życia. Niestety, jak zauważa Prof. dr hab. n. med. Przemysława Jarosz-Chobot – Kierownik Kliniki Diabetologii Dziecięcej Wydziału Lekarskiego w Katowicach, chorują coraz młodsze dzieci. 

GCZD jest jedynym w tej części Europy ośrodkiem, który bierze udział w jedynym na świecie badaniu cukrzycy typu 1. Odbywa się to w ramach programu INNODIA.

Posłuchajcie rozmowy z ekspertem na temat cukrzycy typu 1 wśród dzieci i niepokojącym trendzie wzrostu chorych wśród dzieci. Czy można wykryć chorobę we wczesnym stadium? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? I czy ta choroba jest wyleczalna?

Czytaj także: Będzie strajk nauczycieli? Domagają się wzrostu wynagrodzeń!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE