Rozwalił samochód po pijaku. Auto samo powiadomiło służby

2021-07-29 14:16
Wypadek w Jastrzębiu-Zdroju. Pijany wypadł samochodem z drogi. Auto samo powiadomiło służby
Autor: Policja Jastrzębie-Zdrój Wypadek w Jastrzębiu-Zdroju. Pijany wypadł samochodem z drogi. Auto samo powiadomiło służby

Zaskakujące zdarzenie w Jastrzębiu-Zdroju. Pewien 45-latek jadąc w stanie skrajnego upojenia alkoholowego wypadł z drogi i znalazł się na poboczu. Sprawca miał aż 3,6 promila alkoholu. Nie był jednak w stanie samodzielnie powiadomić służb o wypadku, ale zrobił to za niego samochód. Wszystko dzięki systemowi eCall. Co to takiego?

Samochód stoczył się i zmiażdżył piękną druhnę OSP o koło traktora

Do zdarzenia doszło w środę 28 lipca w Jastrzębiu-Zdroju na ul. Klubowej bardzo późnym wieczorem. Jak informuje miejscowa policja samochód prowadzony przez 45-latka wypadł z drogi. Nic dziwnego, skoro jego właściciel wsiadł za kółko mając aż 3,6 promila alkoholu we krwi. Co jednak najciekawsze, samochód sam poinformował służby o wypadku. - Powiadomienie nastąpiło dzięki systemowi eCall, który po wystrzale dwóch poduszek powietrznych w samochodzie ford, powiadomił operatora numeru alarmowego 112 o zaistniałym zdarzeniu - informują mundurowi. - Pojazd został odholowany na parking strzeżony, a kierującemu policjanci zatrzymali prawo jazdy. Mężczyzna odpowie teraz za swoje czyny. Za jazdę pod wpływem alkoholu kodeks karny przewiduje karę do 2 lat więzienia - podsumowują policjanci dodając, że los 45-latka jest w rękach sądu.

System eCall jest obsługiwany we wszystkich krajach Unii Europejskiej. W racie wypadku automatycznie połączy się z najbliższą siecią alarmową. Aktywowany system eCall łączy się telefonicznie z najbliższym centrum ratownictwa i umożliwia transmisję danych. Dzięki temu kierowca i pasażerowie pojazdu mogą skontaktować się z operatorem centrum ratownictwa, a jednocześnie system sam wysyła minimalny niezbędny zbiór danych (dokładna lokalizacja, czas wypadku, numer rejestracyjny pojazdu i kierunek jazdy). System ten jest obowiązkowym elementem wyposażenia w każdym nowym modelu samochodu homologowanym po 31 marca 2018 r. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE