Samobójstwa polskich nastolatków

i

Autor: shutterstock(2), archiwum prywatne(3)

A gdzie są te dzieci?

Samobójstwa polskich nastolatków. Te tragedie poruszają do łez

2022-07-30 7:00

Ostatnie lata były dla młodych ludzi niezwykle trudne. Pandemia odebrała im na jakiś czas możliwość kontaktowania się z rówieśnikami. Niestety, nałożyła się ona na szereg innych wyzwań, z którymi wielu nastolatków nie dało sobie rady. Statystyki potwierdzają - liczba prób samobójczych wśród nastolatków dramatycznie wzrasta. W naszej galerii przypominamy Wam poruszające historie młodych ludzi, którzy zdecydowali się na dramatyczny krok. Czy możemy zrobić więcej, by uniknąć w przyszłości takich dramatów?

Samobójstwa wśród nastolatków. Liczba przypadków rośnie lawinowo

Na stronie Polskiej Policji można znaleźć statystyki dotyczące zamachów samobójczych zakończonych zgonem. W kategorii wiekowej od 13 do 18 lat ich liczba wzrosła z 94 w 2019 roku do 125 w roku ubiegłym. Jeszcze bardziej zatrważające są dane, które w styczniu opublikował Puls Medycyny. Jak czytamy, od stycznia do listopada 2021 roku wśród nastolatków odnotowano 1339 przypadków prób samobójczych. To o 500 więcej niż w roku 2020, a przecież dane te nie były pełne. Widać jednak wyraźnie, że kondycja psychiczna polskiej młodzieży jest coraz gorsza.

Czytaj również: Zaginięcie 13-letniej Doroty ze Zbrosławic. Policja przerwała poszukiwania!

Dlaczego nastolatkowie decydują się na samobójstwo?

Eksperci nie mają wątpliwości. Za dramatyczny wzrost samobójstw wśród młodzieży odpowiada m.in. pandemia. Dzieci i nastolatkowie na pewien czas zostali odcięci od rówieśników. Pozostali sami w czterech ścianach. To musiało się odbić na ich psychice. - Liczba samobójstw, również wśród dzieci, gwałtowanie wzrasta. Dopiero jak już uporamy się z fizycznymi skutkami pandemii, dostrzeżemy, że psychika nam się rozsypała. No a kto jest najbardziej wrażliwy, kto jest najbardziej podatny na różnego typu bodźce negatywne? Przede wszystkim ci, którzy są najwrażliwsi i tak postrzegają rzeczywistość, czyli dzieci i młodzież - mówił nam dr Henryk Pietrzak, prof. CH-SGM, kiedy pytaliśmy go o sprawę śmierci 13-latki z Podkarpacia w grudniu 2020 roku. 

Czytaj również: Turecki koszmar Marceliny! Wymarzone wakacje skończyły się śpiączką [AKTUALIZACJA]

Dlaczego nastolatkowie decydują się na samobójstwo? Światowa Organizacja Zdrowia zauważa, że u większości osób podejmujących próbę samobójczą próg odporności na stres jest bardzo niski. W takim przypadku nawet pozornie błaha przyczyna może okazać się tragiczna w skutkach. Stąd katalog przyczyn samobójstw wśród młodzieży jest bardzo szeroki. Wymienia się m.in. zawód miłosny, niespełnione oczekiwania rodziców, niepowodzenia szkolne, brak akceptacji społecznej, niezaspokojone potrzeby czy sytuację rodzinną. W tym ostatnim przypadku mowa m.in. o zjawisku przemocy domowej lub nałogów wśród bliskich. Istotną rolę odgrywają zaburzenia psychiczne, takie jak depresja i zaburzenia zachowania (źródło: Uwarunkowania i profilaktyka samobójstw wśród dzieci i młodzieży w Polsce - A.Babik, D. Olejniczak, 2014 r.).

Czytaj również: Czego sobie życzysz ty polska świnio? 81 lat temu poszedł na śmierć za innego

Z pewnością duży wpływ na samoocenę młodych ludzi mają media społecznościowe. Widzą w nich wizję życia, którego sami nie są w stanie prowadzić. Ich idole pokazują im świat beztroski i w praktyce dla wielu niedostępny. Z pewnością oddziałuje to na morale wchodzącego w dorosłość, młodego człowieka. Warto wspomnieć tutaj o kampanii koncernu Dove „Reverse Selfie” (z ang. „Odwrócone Selfie") pokazującej, jak media społecznościowe wpływają na psychikę młodych dziewcząt. Pokazywała, jak często małoletni postrzegają siebie i porównują z tymi, co widzą w małym ekranie swoich smartfonów.

Samobójstwa wśród nastolatków. Polski system wsparcia się wali

Niestety, nasz system opieki psychologicznej dla dzieci i młodzieży jest niewydolny. Jak podaje wspomniany "Puls Medycyny", 5 lipca odbyło się posiedzenie Podkomisji Stałej ds. Zdrowia Psychicznego. Podczas tego spotkania wymieniono szereg problemów, przed jakimi stoi dziecięca psychiatria. Zaczyna się od braku środków, czego następstwem jest niedobór wykształconych kadr, za którym idzie brak możliwości uzyskania przez pacjenta jakiejkolwiek pomocy. - System opieki całodobowej jest na skraju załamania. Czas oczekiwania do psychiatry zarówno w systemie publicznym, jak i prywatnym to kilka miesięcy - mówiła prof. dr hab. n. med. Barbara Remberk, była konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dziecięcej.

Zobacz także: 6-latek uciekł do mamy. Wsiadł na rower i ruszył samotnie w długą drogę

Samobójstwa nastolatków. Te historie poruszyły całą Polskę

Statystyki to jedno, ale za każdą historią stoi dramat młodego człowieka i ich bliskich. W poniższej galerii przypominamy poruszające historie młodych ludzi, którzy zdecydowali się odebrać sobie życie. Oby takich dramatów było jak najmniej. Jako dorośli również jesteśmy w stanie zrobić wiele, by im zapobiec.

Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji, przeżywasz kryzys, masz myśli samobójcze - zwróć się do dyżurujących psychologów i specjalistów. Gdzie możesz szukać pomocy?

  • Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
  • Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych: 116 123
  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 121 212
  • Wsparcie dla osób po stracie bliskich - będących w żałobie: 800 108 108
  • Tumbo Pomaga - pomoc dzieciom i młodzieży w żałobie: 800 111 123 pokonackryzys.pl

W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, koniecznie zadzwoń na numer alarmowy 112.

Sonda
Czy miałaś/miałeś kiedyś myśli samobójcze?
Grób Patrycji, która popełniła samobójstwo wieszając się na winogronie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki