Setki interwencji strażaków po ulewach! Rośnie poziom wody w rzekach

2021-08-05 21:47
Deszcz, ulewa, pogoda
Autor: Pixabay Ulewy na Śląsku i w Małopolsce. Strażacy interweniowali kilkaset razy.

Pogoda daje się we znaki mieszkańcom i strażakom z południowej Polski. Strażacy na Śląsku i w Małopolsce interweniowali 300 razy w związku z burzami i ulewami. Rośnie poziom wody w rzekach. Służby działają przy zalanych piwnicach i podwórkach, a także powalonych drzewach. IMGW prognozuje ulewy w większości kraju.

Na Śląsku strażacy odnotowali ponad 100 interwencji w związku z ulewami, które przechodzą nad regionem. To stan na godz. 19. Rośnie także poziom wody w rzekach. Stan alarmowy wód na Śląsku został przekroczony w jednym punkcie pomiarowym, a stan ostrzegawczy - w czterech punktach. Najwięcej interwencji było w Katowicach, Tychach i Częstochowie. Strażacy przede wszystkim pompowali wodę z zalanych podwórek czy piwnic, a także usuwali połamane konary i gałęzie czy uszczelniali przeciekające dachy. Obecnie w Katowicach strażacy wypompowują wodę z trzech zalanych miejsc na ulicach Hutniczej, Sobocińskiego oraz Żurawiej. Na dwóch śląskich rzekach, Pszczynie i Brynicy, przekroczone zostały stany alarmowe, a w 4 kolejnych miejscach lokalne rzeki przekraczają stany ostrzegawcze.Z kolei w Małopolsce, jak informują strażacy, interwencji było blisko 160. Najwięcej zdarzeń było w powiatach krakowskim, brzeskim, nowotarskim i oświęcimskim. Dodatkowo w Krakowie przy ul. Seweryna Udzieli wylała rzeka Drwinka. Posesje są zabezpieczane przez strażaków.

W czwartek, 5 sierpnia, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia przed silnym deszczem z burzami. Zagrożona jest południowo-wschodnia Polsce. Dodatkowo IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu w aż 10 województwach.

CZYTAJ WIĘCEJ: IMGW ostrzega. Czerwony alarm meteo! Prognozy przerażają!

Ulewa w Wałbrzychu. Miasto zalane
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE