Ulewy

i

Autor: Domin/Super Express ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE. Ulewy

ULEWY

Silny wiatr i podtopienia w województwiem śląskim. Strażacy interweniowali 154 razy

154 razy interweniowali strażacy w miniony weekend w województwie śląskim, usuwając skutki silnego wiatru i ulew, które przeszły nad naszym regionem. Najgorzej sytuacja wyglądała w powiecie częstochowskim i bielskim. Blisko 1,2 tysiąca odbiorców nie miało prądu.

Potężne ulewy w województwie śląskim

To był bardzo pracowity weekend dla strażaków w województwie śląskim. Nad naszym regionem przeszły gigantyczne ulewy. Strażacy mieli ręce pełne roboty. Od godziny 8, 30 lipca do godziny 6 1 sierpnia, odnotowano 154 interwencje strażaków, związanych z warunkami atmosferycznymi.

Czytaj również: Są zarzuty dla ojca 4,5-letniej dziewczynki z Sosnowca. Wiadomo, czy był trzeźwy

- Najwięcej interwencji odnotowano w powiatach częstochowskim, kłobuckim i zawierciańskim. 77 interwencje dotyczyły silnego wiatru - mówi mł. bryg. Aneta Gołębiowska, rzeczniczka prasowa Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Jak informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, w powiatach rybnickim i raciborskim, warunki pogodowe spowodowały przerwy w dostawie prądu u 1167 odbiorców. 26 stacji zostało pozbawionych zasilania.

Wezbrania wody w rzekach

Obficie padający od wielu godzin deszcz spowodował w niedzielę wezbranie wód w rzekach w Beskidach. Z danych IMGW wynika, że poziom ostrzegawczy przekroczyła Biała Wisełka w Wiśle Czarnem, Wisła w Ustroniu i Biała na wodowskazie Czechowice-Bestwina.

W niedzielę, 31 lipca w południe Biała Wisełka w Wiśle Czarnym mierzyła 92 cm. To 2 cm ponad stan ostrzegawczy. Wisła w Ustroniu miała 190 cm; 10 cm powyżej poziomu ostrzegawczego. Rzeka Biała na wodowskazie Czechowice-Bestwina osiągnęła 198 cm. Stan ostrzegawczy wynosi tam 190 cm.

W wielu miejscach rzeki osiągnęły stany wysokie, m.in. Koszarawa w Pewli Małej, Żabniczanka w Żabnicym, Żylica w Łodygowicach, Wisła w Skoczowie i Olza w Cieszynie.

Szczególnie obfite opady wystąpiły w górach. Na Błatniej spadło w ciągu ostatnich sześciu godzin ponad 50 mm deszczu, w Szczyrku blisko 43 mm, w Brennej 38 mm, a w Bielsku-Białej 32 mm.

Ulewy w Warszawie
Sonda
Czy strażacy powinni zarabiać więcej?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany