Skandal w Mysłowicach! Ksiądz prosił dzieci o pieniądze z komunii świętej. "Podzielcie się!"

2021-05-14 12:08
Skandal w Mysłowicach! Ksiądz prosił dzieci o pieniądze z komunii świętej. Podzielcie się!
Autor: Wojciech Strozyk/REPORTER / EAST NEWS Skandal w Mysłowicach! Ksiądz prosił dzieci o pieniądze z komunii świętej. "Podzielcie się!"

W kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej w Mysłowicach doszło do nietypowego zdarzenia. Zdaniem niektórych mieszkańców, to, co zrobił tamtejszy proboszcz jest zachowaniem skandalicznym. Duchowny miał poprosić dzieci o to, aby te podzieliły się pieniędzmi, które dostały z okazji komunii świętej. Dary miałyby wesprzeć "misję".

Sytuację, która miała miejsce w parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w Mysłowicach, opisała "Gazeta Wyborcza". Z jej relacji wynika, że ksiądz proboszcz Grzegorz Wita poprosił jeszcze przed komunią świętą, aby dzieci, które do niej przystąpią, podzieliły się otrzymanymi od najbliższych pieniędzmi. Miał to powiedzieć w trakcie kazania, porównując mszę świętą z ucztą. Jak opisuje "GW", proboszcz poprosił młodych wiernych, którzy niedawno przystąpili do komunii świętej, aby wsparli misję. Chciał, aby dzieci podzieliły się darami. Podczas mszy dzieci mówiły, za kogo będą się modlić, wkładały koperty do koszyczka i wracały do ławek. Niektórzy rodzice uznali, że to zachowanie skandaliczne, a to, co zrobił ksiądz, odebrali jako wymuszenie. "Moi krewni się wściekli. Najchętniej nic by nie dali, na przekór. Ale dziecko musiałoby podejść do ołtarza bez koperty i wszyscy by się patrzyli. Od razu byłoby na cenzurowanym", cytuje jedną z kobiet "Gazeta Wyborcza".

Ksiądz Grzegorz Wita był zaskoczony reakcją rodziców. W rozmowie z "Wyborczą" stwierdził, że jest mu przykro, akcja nie jest jego pomysłem i była dobrowolna. On sam zaangażował się w nią pięć lat temu, gdy został proboszczem.  Duchowny wcześniej, jak mówił, nie spotkał się z krytyką swoich działań w tej sprawie. "W zeszłym tygodniu też była komunia i zbiórka. Zebraliśmy 360 zł. O kwocie informuję rodziców, pieniądze przesyłam do centrali Papieskiego Dzieła", wyjaśnił proboszcz w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". 

gen. Grzegorz Gielerak: Po szczepieniu przez trzy dni bez alkoholu [Super Raport]
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE