Śląskie: Biskup Jan Szarek nie żyje. Zabił go koronawirus! Znamy datę pogrzebu

2020-10-13 8:01
Śląskie: Biskup Jan Szarek nie żyje. Zabił go koronawirus! Znamy datę pogrzebu
Autor: Kościół Ewangelicko-Augsburski (Luterański) w Polsce Śląskie: Biskup Jan Szarek nie żyje. Zabił go koronawirus! Znamy datę pogrzebu

Biskup Jan Szarek, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej i prezes Diakonii Polskiej, a także były zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, nie żyje. Zmarł, będąc zakażonym koronawirusem. Wiemy, kiedy będą mogli pożegnać go wierni. Parafia podała datę pogrzebu.

W piątek, 16 października, w kościele Zbawiciela przy pl. Marcina Lutra w Bielsku-Białej, w godzinach 12-18, wystawiona zostanie urna z prochami, by wierni mogli pożegnać biskupa Jana Szarka, który zmarł w miniony czwartek (8 października) w Cieszynie. Chorował na COVID-19, miał 84 lata. Dzień później, w sobotę (17 października), o godz. 13:00 liturgia pogrzebowa duchownego odbędzie się na cmentarzu ewangelickim przy ul. Listopadowej w Bielsku-Białej. Biskup Jan Szarek urodził się 13 lutego 1936 r. właśnie tam: w Bielsku-Białej. Studiował teologię na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, którą ukończył w 1960. Został ordynowany na duchownego przez bpa Andrzeja Wantułę 25 września 1960 w Kościele Zbawiciela w Bielsku-Białej. Następnie został wikariuszem parafii w Nawiadach. Pracował potem w parafiach w Giżycku i Bielsku-Białej.

6 stycznia 1991 Synod Kościoła wybrał go zwierzchnikiem Kościoła ewangelickiego w Polsce. 3 maja 1991 w kościele św. Trójcy w Warszawie został konsekrowany na biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Zastąpił na tym urzędzie bpa Janusza Narzyńskiego. Dwa lata później został wybrany prezesem Polskiej Rady Ekumenicznej. W marcu 2000 roku Synod wybrał go na pierwszego prezesa Diakonii Polskiej. Pozostawił syna ks. Piotra Szarka i córkę Ewę z rodzinami.

Protesty antymaseczkowców. "Będzie dobrze" Adama Federa, odc. 130
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE