Coraz więcej chorych na wirusowe zapalenie wątroby typu A!

i

Autor: www.pixabay.com Coraz więcej chorych na wirusowe zapalenie wątroby typu A!

Śląskie: Coraz więcej chorych na wirusowe zapalenie wątroby typu A! Już prawie 500 stwierdzonych przypadków

2018-09-25 10:13

Dane są naprawdę niepokojące. Do połowy września, w naszym województwie wykryto już 465 przypadków zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A! Dla porównania, w 2016 roku odnotowano... tylko 3 przypadki.   

Wzrost zachorowalności, co pokazują dane Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego jest naprawdę wysoki. Problemy z "chorobą brudnych rąk" pojawiły się już w ubiegłym roku.

W 2017 roku tę przypadłość zdiagnozowano u 547 pacjentów. Dla porównania, w poprzednich latach mówiło się o jednostkach - w 2016 roku stwierdzono 3 przypadki, w 2015 – 7. Do połowy września bieżącego roku na wirusowe zapalenie wątroby typu A zachorowało już 465 osób. Największe problemy są w Częstochowie – 173 chorych i w Sosnowcu – 106. Nieco mniej przypadków odnotowano w Dąbrowie Górniczej – 33, w Katowicach – 24, w Tychach – 20. 

Śląskie: Minionej nocy strażacy interweniowali blisko 300 razy! W poniedziałek tylko 12°C i silny wiatr

Wirusowe zapalenie wątroby typu A sprawia, że czujemy się osłabieni, nie mamy apetytu, dokuczają nam nudności i wymioty, a także bóle mięśni i stawów. 

Co to jest wirusowe zapalenie wątroby typu A?

W związku z podwyższoną zachorowalnością warto usystematyzować swoją wiedzę i wiedzieć co robić, aby i u nas tej choroby nie wykryto. Wirusowe zapalenie wątroby typu A, potocznie nazywane jest chorobą brudnych rąk lub żółtaczką pokarmową jest schorzeniem wywoływanym przez wirus A zapalenia wątroby (HAV). 

Umowa podpisana. W Jaworznie powstanie Ogród Botaniczny Arboretum [ZDJĘCIA, WIDEO]​

Jak może dojść do zakażenia?

Istnieje kilka głównych i najczęstszych powód tej choroby. To przede wszystkim picie skażonej wody, jedzenie np. nieumytych owoców i warzyw (bądź też umytych w skażonej wodzie). Zarazić możemy się również poprzez bezpośredni kontakt z zakażonym człowiekiem, np. gdy wirus zostanie przeniesiony przez nieumyte po wyjściu z toalety ręce.

Jak ustrzec się przed "chorobą brudnych rąk"?

Z pomocą przychodzi przede wszystkim przestrzeganie zasad higieny, także przy przygotowywaniu i spożywaniu posiłków. To nasza najlepsza ochrona, bowiem nie istnieje specyficzne leczenie tej choroby.  Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektorat Sanitarny informuje, że istnieje szczepionka ochronna, dzięki której znacznie zmniejszymy prawdopodobieństwo zachorowania. 

Zobacz też: Na Śląsku grasuje... ogromny wąż? W Tychach znaleziono sporych rozmiarów wylinkę węża!​

Zobacz TO WIDEO 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki