Śląskie. Wypiła wodę ze szklanki, gdzie stały konwalie. Prawie przypłaciła to życiem

2021-06-10 9:45 Rafał Strzelec
Konwalie - zdjęcie poglądowe
Autor: pixabay.com Konwalie - zdjęcie poglądowe

Sezon letni to czas, gdy ze szczególnym zainteresowaniem czytamy informacje na temat niebezpiecznych lub trujących roślin. Wiele z nich, jak na przykład barszcz Sosnowskiego, rośnie gdzieś dziko i mogą stanowić prawdziwe zagrożenie. Czasami jednak niebezpieczeństwo jest bliżej, niż wielu osobom się zdaje. Pewna 16-latka przypadkowo wypiła wodę ze szklani, gdzie stały konwalie. Skończyło się to kilkudniową wizytą w szpitalu!

Konwalie to piękne kwiaty przyciągające swoim zapachem. Jednocześnie są śmiertelnie niebezpieczne. Mało kto wie, ale cała roślina jest... toksyczna. Zawierają glikozydy. Spożycie substancji może doprowadzić do problemów związanych z układem pokarmowym i natury kardiologicznej. Duże stężenie może prowadzić do zgonu. Przekonała się o tym pewna 16-latka, która wypiła wodę ze szklanki, w której konwalie były trzymane przez jakiś czas. - Do naszego szpitala trafiła 16-letnia dziewczyna, która wypiła wodę ze szklanki, w której wcześniej stały właśnie konwalie. W efekcie doszło u niej do poważnych zaburzeń rytmu serca. Dziewczyna musiała pozostać przez kilka dni w szpitalu - mówi dr Barbara Kunsdorf-Bochnia, kierująca oddziałem ratunkowym w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka.

Chwile grozy na przejściu dla pieszych w Rędzinach

To nie koniec podobnych przypadków. Kilkanaście dni temu do GCZD trafił dwulatek, który spożył owoce ligustru. Są to charakterystyczne ciemne kulki znajdujące się na żywopłocie. Lekarze z placówki w Katowicach ostrzegają przed trującymi roślinami. Apelują, aby zwracać uwagę na to, co i gdzie robią maluchy. Jest bowiem wiele roślin stanowiących potencjalne zagrożenie. To m.in. owoce pokrzyku wilczej jagody czy nasiona bielunia. Zjedzenie ich prowadzi do halucynacji, a w najgorszym scenariuszu nawet do zgonu. Niebezpieczny jest również barszcz Sosnowskiego. Roślina ta występuje w wielu miejscach. Zetknięcie się z nią może spowodować bolesne poparzenia.

O tym, gdzie występuje barszcz Sosnowskiego, pisaliśmy w naszym tekście: Śląskie: Straszliwy BARSZCZ SOSNOWSKIEGO powraca! Gdzie występuje na Śląsku? [ZDJĘCIA, MAPA]

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE