SMOG na drogach! Policyjna akcja w całym kraju!

2019-10-09 7:16 RS
Akcja Smog
Autor: fot. ESKA INFO Akcja Smog

9 października w całym kraju policjanci ruchu drogowego będą prowadzili ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „SMOG”. Jak zawsze celem akcji jest eliminowanie z ruchu pojazdów, których stan techniczny wskazuje na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego. Ale również w przypadku innych przewinień funkcjonariusze nie odpuszczą.

Jak podaje biuro prasowe KWP w Katowicach podczas prowadzonych działań wybrane patrole Policji będą używać przyrządów kontrolno-pomiarowych do stwierdzenia naruszenia wymagań ochrony środowiska.

Policjant, w związku z czuwaniem nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu drogowego, jest uprawniony m.in. do sprawdzania stanu technicznego pojazdu znajdującego się na drodze. Funkcjonariusze, których w trakcie akcji na drogach w całym kraju jest około 5 tysięcy, są wyposażeni w wykorzystują dymomierze i analizatory spalin.  W przypadku stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd narusza wymagania ochrony środowiska policjant ma obowiązek zatrzymać dowód rejestracyjny. Jak podaje RMF FM do tej pory w ramach akcji zatrzymano ich aż 7,8 tys. Właściciel pojazdu może otrzymać nawet 500 złotych mandatu.

Akcja ma również charakter informacyjno-edukacyjny.

- Pamiętajmy, że transport, szczególnie na terenie dużych miast, przyczynia się do pogorszenia jakości powietrza. Policjanci będą przypominali kierującym, że dający się we znaki smog, to również „zasługa” niesprawnych technicznie pojazdów emitujących spaliny o nadmiernej toksyczności - dodają policjanci.