Śnięte ryby płyną Odrą z Czech do Polski? Martwe ryby dostrzegli pracownicy Wód Polskich

i

Autor: Państwowe Gospodarstwo Wodne, Wody Polskie Śnięte ryby płyną Odrą z Czech do Polski? Martwe ryby dostrzegli pracownicy Wód Polskich

Szok!

Śnięte ryby płyną Odrą do Polski. Są "różnych gatunków i różnej wielkości". Minister interweniuje

2023-07-26 13:43

Na granicznym odcinku rzeki Odry dostrzeżono śnięte ryby napływające z prądem rzeki do Polski. Na nogi postawiono już wszystkie służby. Na razie wiadomo o kilkudziesięciu rybach różnych gatunków i różnej wielkości. Czym została skażona Odra?

Odra skażona. Martwe ryby płyną z Czech do Polski

W środę 26 lipca pracownicy Wód Polskich w Gliwicach: Zbiornika Racibórz Dolny i Polderu Buków w czasie rejsu po rzece Odrze na wysokości wodowskazu (oraz starego mostu drogowego) w miejscowości Chałupki spostrzegli na wodach granicznych z Republiką Czeską napływające bezpośrednio z terenu Czech śnięte ryby.

Na miejsce wysłano już odpowiednie służby, aby pobrać próbki wody i zabezpieczyć ryby do badań laboratoryjnych. Sytuacja jest poważna, na razie nie wiadomo co spowodowało śniecie ryb. W sprawie interweniowała już Anna Moskwa, minister klimatu.

Wody Polskie w Gliwicach interweniowały bezzwłocznie w Povodí Odry (odpowiednik PGW WP w Republice Czeskiej) w sprawie weryfikacji źródła zdarzenia oraz podjęcie właściwych działań. Służby pracują w terenie, kolejne zmierzają na miejsce. Źródło śnięcia ryb nie znajduje się w Rzeczypospolitej Polskiej. Na żadnym odcinku rzeki Odry, będącym w zarządzie RZGW w Gliwicach nie odnotowano śnięcia ryb.

Śnięte ryby w Łomiankach. "Będzie dobrze" Adama Federa, odc. 106