Gang Szczurzaków

i

Autor: UM Sosnowiec Gang Szczurzaków

Kanalizacja, to nie... restauracja! "Gang Szczurzaków" pokazuje jak sami przyczyniamy się do rozmnażania szczurów w mieście [WIDEO]

2018-04-19 20:13

Celem kampanii społecznościowej jest naświetlenie problemu obecności szczurów w sieci kanalizacyjnej, które dzięki dokarmianiu poprzez wyrzucanie resztek pokarmów do toalety – mają idealne warunki do osiedlania się i rozmnażania.  

Szczury zamieszkujące sieci kanalizacyjne przenoszą poważne choroby, a także niszczą samą sieć, narażając użytkowników na kosztowne prace remontowe.

- Akcja ma charakter prewencyjny oraz edukacyjny. Chcemy przestrzegać przed wyrzucaniem  jedzenia do toalety, a tym samym uniemożliwić gryzoniom rozwój kolonii w sieciach kanalizacyjnych. Zanim kurczaki, kości czy pieczywo, trafią do oczyszczalni ścieków, razem ze śmieciami zalegają w kanalizacji stając się pożywieniem dla szczurów – wyjaśnia Magdalena Pochwalska, prezes Sosnowieckich Wodociągów S.A.

>> Katowice mają pod opieką 300-kilogramową świnię! Ma na imię... Kruszynka [AUDIO, TO WIDEO] <<

Gryzonie w kanalizacji to nie pocieszne, przyjazne zwierzęta, jakie mieliśmy okazję oglądać w filmie animowanym „Ratatuj”. Tutaj przypadek jest o tyle znaczący, że niesie ze sobą poważne konsekwencje dla naszego zdrowia.

- Zagrożenia związane z przenoszonymi przez szczury bakteriami i wirusami to m.in. choroba Weila, szczurza gorączka, tyfus plamisty czy tasiemce. Chcąc zachować bezpieczeństwo, najlepiej unikać kontaktu z tymi zwierzętami – ostrzega lek. med. Jolanta Bańkowska, specjalista chorób wewnętrznych.

Resztki jedzenia to nie jedyny problem. Do muszli trafiają artykuły przemysłowe takie jak pampersy, podpaski, wkłady higieniczne, szmaty, rajstopy, a także patyczki do uszu, które mogą spowodować niedrożność rur.

W samym Sosnowcu jest 420 km kanalizacji, a zator może „odczuć” każdy mieszkaniec miasta.  

>> Widzieliście żółty pył na samochodach, oknach i chodnikach? Wiemy co to! <<

- Degradacja sieci kanalizacyjnej na skutek podgryzania łączeń rur przez szczury to zjawisko, z którym mierzą się zakłady komunalne z wielu miast. Konsekwencje są odczuwalne: nieszczelność sieci, skażenia gleby, jak również kosztowne i wymagające naprawy awarie. Dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć – komentuje Jadwiga Walczuk z Sosnowieckich Wodociągów S.A.

Mieszkańcy poznają Gang Szczurzaków, dzięki filmowi, ulotkom i plakatom

W ramach kampanii przygotowany został szereg materiałów mających na celu informowanie oraz aktywizowanie mieszkańców, wspólnie zapobiegając problemom. W sieci można zobaczyć animowany film 3D. Do rachunków dodawane będą ulotki oraz naklejki przedstawiające Gang Szczurzaków i przypominające o akcji. Plakaty rozwieszone zostaną w toaletach instytucji publicznych oraz podmiotach wspierających akcję, a także na tablicach informacyjnych w budynkach mieszkalnych, dodatkowo umieszczone zostaną naklejki na zsypach.

Ponieważ na postawy rodziców często mają wpływ dzieci - akcja przewiduje też działania edukujące najmłodszych. W tym celu opracowano prezentację multimedialną, która będzie prezentowana przedszkolakom i uczniom szkół. W planach są także konkursy aktywizujące najmłodszych.

Zobacz też: Planujesz sesję zdjęciową w stylu romantycznym lub industrialnym? Oto najlepsze miejsca na plenery fotograficzne w Śląskiem [TOP 10]​

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki