Bumar-Łabędy

i

Autor: ZM Bumar-Łabędy

Katastrofa odrzańska

Oskarżenia o zatrucie Odry. Mocna reakcja spółki z Polskiej Grupy Zbrojeniowej

2022-08-17 17:44

Trwa poszukiwanie sprawcy/sprawców zatrucia Odry i ustalanie, kiedy i czym ona została skażona. W necie pojawiły się tzw. pogłoski, że to sprawka jakoby Zakładów Mechanicznych „Bumar-Łabędy”, producenta ciężkich pojazdów gąsienicowych o przeznaczeniu wojskowym i cywilnym. Reakcja spółki Skarbu Państwa wchodzącej w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej jest stanowcza. Zapowiedziała (17 sierpnia) „stanowcze kroki prawne w stosunku do osób oraz podmiotów rozpowszechniających nieodpowiadające rzeczywistości insynuacje i zarzuty, które naruszają dobre imię zakładu i szkalują jego wizerunek”.

– Na podstawie dostępnych danych możemy sobie dywagować o przyczynach katastrofy ekologicznej w Odrze. Jak powiedziałem, skłaniam się do tego, że doszło do niej za sprawa kilku czynników zaistniałych w tym samy czasie. Podejrzewam, że był jednak jeden poważny impuls, który sprawił, że doszło do skażenia Odry – stwierdził w rozmowie z „SE’ dr Robert Maślak z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Pogłosek o tym, jakoby to „pancerna fabryka” miała dać impuls przytaczać nie będziemy, bo nie zamierzamy uruchamiać prawników Zakładów Mechanicznych. Kto chce, to sobie je wygoogla. „W odpowiedzi na bezpodstawne i nieuprawnione spekulacje medialne pojawiające się w ostatnich dniach w przestrzeni publicznej informujemy, że Zakłady Mechaniczne „Bumar-Łabędy” S.A. jako przedsiębiorstwo o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa przestrzega wszystkich obowiązujących przepisów, a działalność spółki jest stale kontrolowana także pod względem parametrów oddawanych ścieków” – czytamy we wstępie komunikatu spółki. Zapewnia ponadto – co ważne jest w kontekście tych pogłosek – „Z uwagi na rodzaj prowadzonej działalności spółka nie odprowadza do ścieków substancji, ani żadnych związków chemicznych, które mogłyby spowodować masowe zatrucie organizmów w rzece. Wytwarzane przez Spółkę ścieki poddawane są oczyszczaniu zgodnie z wymogami środowiskowymi oraz dostępną technologią”.

Generał Polko o Abramsach

Zakłady zapewniają, a skoro to czynią, to mają pewnie na to niezbite dowody, że w pobranych próbkach (pobiera się je systematycznie, a nie wtedy kiedy się chce) „nie wykazano zanieczyszczeń”, a wszystkie parametry „są zgodne z przyjętymi normami”. Wykazała to – podkreśla spółka – kontrola Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach. „Szczegółowa analiza wszystkich badanych próbek zostanie ujęta w raporcie pokontrolnym, aczkolwiek cząstkowe wyniki próbek nie wykazały do dziś żadnych uchybień oraz odchyleń w zakresie środowiskowym”. Kontrola zakończona zostanie z końcem sierpnia. „Informujemy, że Zakłady Mechaniczne „BUMAR-ŁABĘDY” S.A. podejmą stanowcze kroki prawne w stosunku do osób oraz podmiotów…”.

Zakłady Mechaniczne „Bumar-Łabędy” SA są producentem ciężkich pojazdów gąsienicowych o przeznaczeniu wojskowym i cywilnym. Firma wiąże ledwo koniec z końcem. Parę lat temu groziła jej upadłość. Rok 2021 zakończyła, z niewielkim jak na jej wielkość, 7-milionowym zyskiem.

Sonda
Czy czołgi Abrams są najlepsze?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE