ŚUM wycofuje się z bulwersujących zaleceń dla studentów i doktorantów

2021-10-26 7:42

Śląski Uniwersytet Medyczny zbulwersował w ostatnim czasie wprowadzeniem zaleceń dotyczących ubioru i studentów i studentek oraz doktorantek i doktorantów na zajęciach, zaliczeniach i egzaminach. Jak czytaliśmy, uczelnia chciała zakazać ubierania krótkich spódniczek, głębokich dekoltów, a nawet unikania intensywnych perfum czy ograniczenia w noszeniu biżuterii. Sprawa była dla wielu bulwersująca, bowiem w ubiegłym roku studentki skarżyły się na molestowanie przez wykładowców. Zalecenia potraktowano jako zrzucenie na nie winy. Uczelnia podjęła więc nową, ważną decyzję.

Jak pisaliśmy kilka dni temu, Śląski Uniwersytet Medyczny wydał zalecenia dotyczące ubioru dla studentów, studentek, doktorantów i doktorantek na zajęciach, egzaminach i zaliczeniach. Uczelnia apelowała o unikanie m.in. spódnic krótszych niż do połowy uda, głębokich dekoltów, intensywnych perfum czy zbyt dużej ilości biżuterii. Dokument przygotowała działająca przy uczelni, ale niezależna Komisja ds. Przeciwdziałania Problemom Mobbingu, Wykorzystywania Seksualnego i Dyskryminacji oraz innym Zachowaniom Niepożądanym wśród Studentów i Doktorantów. Sprawa zbulwersowała studentów, bowiem zalecenia miały pozwolić na zapobieganiu " pojawianiu się zachowań niepożądanych w relacjach studentek i studentów oraz doktorantów i doktorantek z pacjentami i nauczycielami akademickimi obu płci oraz wspierać profilaktykę epidemiologiczną". Przypomnijmy, że w ubiegłym roku ujawniono przypadki molestowania seksualnego studentek przez wykładowców ŚUM. Sprawą zajęła się uczelniana komisja dyscyplinarna oraz prokuratura. Studentki poczuły, że uczelnia obarcza je winą za całą sytuację. Zalecenia wywołały duży niesmak. Dlatego uczelnia podjęła ważną decyzję.

Zobacz także: Bytom. Zakonnik miał zgwałcić chłopca, dwóch innych skrzywdzić. Usłyszał zarzuty

- Zdecydowano, że dokument pod nazwą: +Zalecenia dotyczące ubioru studentek i studentów oraz doktorantek i doktorantów na zajęciach dydaktycznych zaliczeniach i egzaminach w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach+ nie będzie procedowany. Uczestnicy spotkania podkreślili, że przestrzeganie zasad stosownego zachowania i ubioru obowiązuje wszystkich członków społeczności akademickiej - czytamy w oświadczeniu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Koronawirus w Polsce, 26 października. Ile jest dziś zakażeń? [RAPORT, 26.20.2021]

Sonda
Czy ŚUM słucznie wycofał się ze swoich zaleceń?
Zaćmienie słońca w obserwatorium astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE