Zobacz niezwykłe fotografie

Święto Wojska Polskiego. Tak wyglądały defilady wojskowe na starych zdjęciach [GALERIA]

2022-08-15 5:00

Nieodłączną częścią Święta Wojska Polskiego, które przypada 15 sierpnia, są wojskowe defilady. W ostatnich latach dość często gościły one w Katowicach. Obecnie podobne uroczystości odbywaj się już rzadziej, ale w przeszłości defilady organizowano wyjątkowo często. Zobaczcie jak wyglądają one na archiwalnych zdjęciach.

Święto Wojska Polskiego przypada na 15 sierpnia, czyli w rocznicę bitwy warszawskiej z 1920 roku. To jedno z najważniejszych zwycięstw naszego oręża, uznawane za jedną z najważniejszych bitew w historii świata. Udało się wówczas zatrzymać bolszewicką nawałę ze wschodu i uratować świeżo zdobytą niepodległość. Na pamiątkę tamtego wydarzenia co roku nasi żołnierze obchodzą swoje święto. Jednym ze stałych elementów uroczystości są defilady wojskowe. W ostatnich latach odbywały się one m.in. w Katowicach. Tak było chociażby w 2019 roku. Rok później, w setną rocznicę bitwy warszawskiej, defilada została odwołana z powodu epidemii koronawirusa. Ale już w 2021 roku uroczystości znów się odbyły, tym razem już tradycyjnie w Warszawie.

Zobacz również: 15 sierpnia - co to za święto? Czy jest wolne od pracy?

Jak wyglądały defilady wojskowe w przeszłości? Możecie zobaczyć w naszej galerii. Mamy dla Was zdjęcia z lat 30. ubiegłego stulecia. Zobaczcie, z jak wielką pompą były organizowane takie wydarzenia.

Pierwsze śnięte ryby na jeziorze Dziewoklicz w Szczecinie. Kąpielisko zamknięte!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE