Nadchodzi prawdziwa inwazja... myszy i kleszczy. Zobacz, co Ci grozi!

i

Autor: pixabay.com Nadchodzi prawdziwa inwazja... myszy i kleszczy. Zobacz, co Ci grozi!

Eksperci zapowiadają inwazję myszy i kleszczy! Tymczasem Katowice rezygnują z oprysków [AUDIO]

2019-03-20 18:27

W tym roku może nas czekać prawdziwa inwazja kleszczy. Ich obecność zwiększy się zaraz po ekspansji myszy. Co to przypadek? Naukowcy udowadniają, że niestety nie. Tymczasem władze Katowic w trosce o środowisko rezygnują z oprysków. 

Obserwacje wykazały bowiem, że im więcej jest w lesie żołędzi, tym więcej jest też myszy. [...] To oznacza, że w bieżącym roku musimy się liczyć z inwazją myszy. Z kolei im więcej jest myszy, tym więcej jest też kleszczy, ponieważ myszy są nosicielkami krętka boreliozy, który bardzo łatwo przekazywany jest kleszczom" - tłumaczą naukowcy dla portalu twojapogoda.pl. Przedstawiciele Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu dodają, że w wyniku tej korelacji może wzrosnąć ilość zachorowań na boreliozę. -  Gryzonie są świetnym rezerwuarem boreliozy, oznacza to, że kleszcze żywiące się na małych ssakach mają większą szansę by zarazić się od nich krętkiem boreliozy - dodają. 

Jakie zagrożenia niosą kleszcze?

Kleszcze mogą być przyczyną boreliozy lub kleszczowego zapalenie opon mózgowych. Ich wzmożoną aktywność z reguły obserwuje się w okresie wiosenno-letnim oraz jesiennym. Jednak w sprzyjających warunkach atmosferycznych (wysoka temperatura powietrza) okres zagrożenia może się wydłużyć i trwać nawet od początku marca do końca listopada. W Polsce te drobne pasożyty występują w kilkunastu odmianach, najpospolitszym gatunkiem jest po prostu Kleszcz pastwiskowy (Ixodes ricinus) występujący głownie w lasach, na paprociach, roślinach leśnych czy polanach. Osobnik ten może osiągać nawet do 4 mm wielkości ciała a jego cechą charakterystyczną jest odwłok ubarwiony w karminowoczerwonym kolorze.

Tymczasem w Katowicach władze miasta rezygnują z oprysku przeciw kleszczom. Pojawiły się ponoć głosy sprzeciwu, bowiem chemia z oprysków z zeszłego roku miała wpływać na inne gatunki. Głos w tej sprawie zabrali mieszkańcy i ekolodzy. Ewa Lipka z UM w Katowicach mówi, że miasto będzie prowadziło działalność informacyjną i profilaktyczną w tym obszarze. Więcej w materiale reporterki Radia ESKA Agnieszki Kucjas-Karkoszki. 

>>> Sosnowiec: Zmarł w kolejce do lekarza! Czekał 9 godzin, krwawił na oczach bliskich

Jak chronić się przed kleszczami?

W przypadku spaceru po lesie czy łące, dla człowieka istotnym jest, aby zaopatrzył się w odpowiednią odzież: spodnie z długimi nogawkami oraz wyższe buty, najlepiej za kostkę. Nie zapominajmy też o szczepieniach, które zdecydowanie zwiększają ochronę przed konsekwencjami ugryzienia. Dobrze jest też wyposażyć psa lub kota w obrożę anty-kleszczową lub nanieść na sierść zwierzęcia specjalne preparaty polecane przez specjalistów, odstraszające kleszcze.

Jak usunąć kleszcza?

W przypadku, gdy stwierdzimy obecność kleszcza na własnej lub zwierzęcej skórze, nie próbujmy niesprawdzonych sposobów, mogących wyłącznie pogorszyć sytuację. Nie natłuszczajmy miejsca oraz nie traktujmy żadnymi środkami mogących zawierać w swoim składzie alkohol. Kleszcza nie należy również wykręcać. Możemy usunąć go prostym ruchem, wyciągając ku górze za pomocą pęsety. Miejsce po kleszczu należy uważnie obserwować przez kilka kolejnych dni. Gdy pojawią się niepokojące oznaki tj. rumień dookoła miejsca ukąszenia lub objawy towarzyszące grypie, należy udać się do specjalisty.

>>> Użytkownicy Facebooka alarmują: Biały bus porywa dzieci dla organów! Czy to prawda?

>>> Policja szuka tego gwałciciela! Ostatnio przebywał na Śląsku! [ZDJĘCIE]

ZOBACZ WIDEO:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki