Tekla Juniewicz

i

Autor: UM Gliwice

Smutne wieści z Gliwic

Tekla Juniewicz nie żyje. Najstarsza Polka w historii miała 116 lat

2022-08-19 11:11

Tekla Juniewicz nie żyje. O śmierci najstarszej kobiety w Polsce poinformował Urząd Miasta w Gliwicach. Pani Tekla przeżyła 116 lat, 2 miesiące i 9 dni. - Niezwykła kobieta o wielkim sercu i mocnym charakterze - wspomina zmarłą magistrat.

Tekla Juniewicz nie żyje. Najstarsza Polska miała 116 lat

O śmierci pani Tekli poinformował Urząd Miasta w Gliwicach, w których mieszkała kobieta. - Dziś rano, 19 sierpnia, zmarła pani Tekla Juniewicz, najstarsza Polka w historii, rekordzistka długowieczności Polski, najstarsza mieszkanka w historii województwa śląskiego, druga najstarsza osoba na świecie, a przede wszystkim niezwykła kobieta o wielkim sercu i mocnym charakterze. Przeżyła 116 lat, 2 miesiące i 9 dni - czytamy w komunikacie.

Czytaj również: Będzin: W samochodzie znaleziono ciało zawinięte w dywan. Są wyniki sekcji zwłok!

Groby tragicznie zmarłych policjantów cz. 2. Niezapomniani

Kim była Tekla Juniewicz? Kobieta przeżyła dwie wojny światowe

Tekla Juniewicz urodziła się 10 czerwca 1906 r. w naddniestrzańskiej wsi Krupsko (ówcześnie Austro-Węgry, pod rządami Franciszka Józefa), około 40 km od Lwowa. Po wybuchu I wojny światowej i śmierci mamy mała Tekla trafiła do szkoły w Przeworsku, którą opiekowała się księżna Lubomirska, a prowadziły siostry Szarytki. Kiedy Polska odzyskała niepodległość pani Tekla miała 12 lat. W 1927 r. wyszła za mąż za Jana Juniewicza i zamieszkała w Borysławiu. Miała dwie córki – Janinę i Urszulę. Po II wojnie światowej, w listopadzie 1945 r., pani Tekla wraz z mężem i córkami opuściła terytorium włączone do Związku Radzieckiego i przez Sambor, przez dwa tygodnie jechała pociągiem do Gliwic. Juniewiczowie zamieszkali w gliwickiej dzielnicy Sośnica. W 1980 r. roku pani Tekla została wdową. Do 103. roku życia była samodzielna, później zaopiekowały się nią wnuki: Anna i Adam, z którymi mieszkała w Gliwicach-Łabędach do swojej śmierci.

- Pani Tekla przez całe życie była bardzo aktywna, nie znosiła stagnacji. Lubiła kino, programy historyczne, grę w karty i kwiaty, uprawiała ogródek, dużo czytała. Uwielbiała towarzystwo i podróże. Bardzo kochała swoją rodzinę, z którą była bardzo związana - wspomina kobietę gliwicki magistrat.

Bliskim pani Tekli składamy wyrazy współczucia.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE