Marcin Ziombski, prezes Krajowej Izby Kominiarzy

i

Autor: Mariusz Bykowski/Murator S.A. Marcin Ziombski, prezes Krajowej Izby Kominiarzy

To niebezpieczne. Nie oszczędzaj na kontroli komina! ZAPROŚ KOMINIARZA

2019-10-13 9:56

Tylko w Katowicach jest ok. 30 tys. kotłów i pieców węglowych. Brudny to komin to nie tylko więcej smogu. Zarośnięty sadzą lub smołą komin to realne zagrożenie pożarem. Taki komin może zapalić się w każdej chwili i puścić z dymem cały budynek – ostrzegają kominiarze.

I przypominają właścicielom i zarządcom budynków o obowiązkach związanych z bezpiecznym użytkowaniem przewodów kominowych. W roku 2018 odnotowano 15882 pożary od urządzeń ogrzewczych na paliwa stałe, 257 pożarów od urządzeń na paliwa ciekłe i 546 pożarów od urządzeń na paliwa gazowe. Nieprawidłowa eksploatacja przewodów kominowych grozi także zatruciem tlenkiem węgla,czyli czadem. W sezonie ogrzewczym 2018/2019 Państwowa Staż Pożarna odnotowała 3842 zdarzenia związane z tlenkiem węgla, w tym 2024 osoby poszkodowane i 52 ofiar śmiertelnych – przypomina w komunikacie Marcin Ziombski, prezes Krajowej Izby Kominiarzy. Żeby zapobiec takim nieszczęściom, zgodnie z prawem budowlanym, mistrz kominiarstwa powinien skontrolować stan kominów przynajmniej raz na rok. Kominiarz wchodzi jednak na dach, gdy zleci mu to właściciel budynku. Taki przegląd kosztuje od 100 do 150 zł i wielu właścicieli nie dopełnia tego obowiązku m.in. z finansowych powodów.

Wielu nie jest skorych do zlecania takich kontroli, bo „w przypadku stwierdzenia uszkodzeń lub braków właściciel, zarządca lub użytkownik budynku są obowiązani w czasie lub bezpośrednio po przeprowadzonej kontroli, usunąć stwierdzone uszkodzenia oraz uzupełnić braki, które mogłyby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska, a w szczególności katastrofę budowlaną, pożar, wybuch, porażenie prądem elektrycznym albo zatrucie gazem”. A to kosztuje. Kominiarze i strażacy przypominają, że w przypadku pożaru lub zaczadzenia brak dokumentacji terminowego czyszczenia i kontroli kominów może stanowić podstawę odmowy wypłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową. Może więc zdarzyć się tak, że przez nieczyszczone kominy można pójść z torbami, jeśli tylko życia się nie straci.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki