stetoskop_komputer_klawiatura

i

Autor: Andrzej Bęben

U nas lekarze w 99,9 proc. wystawiają eZLA. Papierowe L4 to przeszłość

2019-12-18 17:19

Najwięcej osób korzystających z tzw. chorobowego w Śląskiem podlegało pod rybnicki oddział ZUS. Od 1 grudnia 2018 r. do Rybnika trafiło ok. 730 tys. elektronicznych zwolnień lekarskich, czyli eZLA.

Od ponad roku praktycznie nie wystawia się już L4 na papierze. Od tego czasu w województwie śląskim wystawiono 3,18 mln e-ZLA (w całej Polsce – 25,1 mln). Najrzadziej chorują klienci częstochowskiego oddziału ZUS i podległych mu inspektoratów. Wpłynęło tam ok. 314 tys. zwolnień. Pozostałe oddziały ZUS przyjęły: Chorzów – ok. 639 tys. zwolnień lekarskich, Zabrze – ok. 573 tys., Sosnowiec – ok. 469 tys., Bielsko-Biała – prawie 456 tys. W województwie śląskim 99,99 proc. zwolnień jest wystawianych w formie elektronicznej. Lekarze mogą wystawiać L4 w wersji papierowej tylko w szczególnych okolicznościach. Musi być one wpisane na... wydruku z systemu. Możliwe jest to, gdy np. lekarz nie będzie miał dostępu do internetu.

E-ZLA wystawia już 101,4 tys. lekarzy w całej Polsce z 122 tys. uprawnionych. – 3,75 tys. lekarzy korzysta przy tym z pomocy asystentów medycznych. Do końca listopada lekarze upoważnili do wystawiania e-zwolnień 4,2 tys. asystentów. Przypominam, że asystent medyczny w imieniu lekarza, wykonuje jedynie techniczne czynności w wystawianiu e-zwolnienia. O samym zwolnieniu i jego szczegółach decyduje wyłącznie lekarz – podkreśla Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. Elektroniczne zwolnienia to udogodnienie dla pracowników i pracodawców. By z niego korzystać trzeba założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Taki muszą mieć płatnicy składek, którzy zatrudniają co najmniej 6 osób. W Polsce składki ZUS opłaca 16,3 mln osób. Przeciętny czas przebywania na zwolnieniu lekarskim to 12 dni.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki