Ulewne deszcze i wichury na Śląsku

i

Autor: pixabay.com Ulewne deszcze i wichury dają się we znaki mieszkańcom Śląska

Załamanie pogody

Ulewne deszcze i wichury na Śląsku. Ponad tysiąc osób bez prądu

2022-07-31 9:24

Ulewne deszcze i silny wiatr dają się mocno we znaki mieszkańcom woj. śląskiego. Minionej doby strażacy 76 razy interweniowali, usuwając skutki wichur. Większość zgłoszeń dotyczyła lokalnych podtopień. Blisko 1,2 tys. odbiorców zostało pozbawionych prądu. Deszcz na Śląsku będzie padał również w niedzielę (31 lipca). Możliwe są też burze.

76 interwencji straży pożarnej

Śląscy strażacy mają pełne ręce roboty, w związku z przechodzącymi nad regionem wichurami. Jak poinformowało w niedzielę rano (31 lipca) Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, minionej doby straż pożarna interweniowała 76 razy, usuwając skutki opadów deszczu i silnego wiatru. Najwięcej interwencji (47) dotyczyło wypompowania wody z miejsc podtopionych przez intensywne opady deszczu, a 29 razy strażacy musieli usuwać skutki silnego wiatru.

Najbardziej pogoda dała się we znaki mieszkańcom północnej części województwa śląskiego - w powiecie częstochowskim odnotowano 27 interwencji straży pożarnej, w kłobuckim - 12, a w zawierciańskim – 4.

W powiatach raciborskim i rybnickim 1167 odbiorców zostało pozbawionych energii elektrycznej. Najwięcej gospodarstw domowych (ok. 800) nie ma prądu w gminie Kornowac w powiecie raciborskim oraz w miejscowości Lyski w powiecie rybnickim (358). Nie działa też jedna stacja transformatorowa w Raciborzu, gdzie prądu nie ma 8 odbiorców. Energetycy zapewniają, że w niedzielę do godzin przedpołudniowych dostawy energii zostaną przywrócone.

IMGW ostrzega przed silnym deszczem i burzami

Deszcz na Śląsku będzie padać także w niedzielę, jednak opady mają być już nieco mniej intensywne. W województwie śląskim do godz. 20 w niedzielę (31 lipca) obowiązuje ostrzeżenie pogodowe drugiego stopnia przed silnym deszczem z burzami. Synoptycy prognozują opady rzędu 10-20 mm. Lokalnie mogą pojawić się też burze z porywami wiatru do 70 km/godz.

Hydrolodzy ostrzegają przed możliwością przyboru wód w rzekach. Dotąd jednak w województwie śląskim poziom wód nigdzie nie przekroczył stanu ostrzegawczego lub alarmowego.

Sonda
Lubisz, gdy pada deszcz?
Wielka ulewa przeszła nad Warszawą. Ulice zamieniły się w rzeki