Vision Zero w Jaworznie

i

Autor: Katarzyna Ziółkowska-Dąbek Vision Zero w Jaworznie

Tutaj od 2016 roku nikt nie zginął w wypadku samochodowym! To jednak nie kwestia przypadku [AUDIO]

2018-06-07 19:24

W 90-tysięcznym Jaworznie od połowy 2016 roku do początku tego roku w wypadku drogowym nie zginął ani jeden człowiek. To jednak nie przypadek. Od kilku lat w mieście realizowana jest tak zwana Vision Zero.  

Zawężone ulice, kostka brukowa, czy szykany na drogach. Coś co początkowo denerwowało kierowców w Jaworznie, zaczyna przynosić konkretne efekty. Dzięki takim rozwiązaniom ograniczono w mieście liczbę  wypadków śmiertelnych.

Dantejskie sceny na Dniach Rudy Śląskiej! Ludzie wyłamali płot, żeby... wejść na koncert Sławomira! [WIDEO]

W ciągu 19 miesięcy na drogach nie zginął tam żaden człowiek. Miasto konsekwentnie od wielu lat realizuje Vision Zero - czyli zero ofiar - mówi Tomasz Tosza z Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie.

Jeszcze kilkanaście lat temu w Jaworznie rocznie w wypadkach ginęło około 12 osób. Po wprowadzeniu pierwszych zmian, liczba zabitych spadła o połowę. W miarę przebudowy kolejnych ulic, ofiar było coraz mniej.

W tej chwili do idei Vison Zero udało się dostosować ok 30 proc. ulic. W mieście odchudzono drogi, czyli je zawężono, zastosowano wyniesione przejścia i skrzyżowania oraz szykany. Pojawiło się również rozwiązanie eksperymentalne na skalę polską, takie jak rondo holenderskie, w którym znajdują się dwie tarcze – jedna dla ruchu samochodowego, druga dla ruchu rowerowego.

Zobacz też: 21-latek zabił swojego ojca!? Podczas grilla miał go śmiertelnie ugodzić ostrym narzędziem

Zobacz TO WIDEO 

Nasi Partnerzy polecają