Silni w sojuszach - defilada Wojska Polskiego

i

Autor: EAST NEWS Silni w sojuszach - defilada Wojska Polskiego

W piątek wieczorem nie przejedzie się przez Rondo. Będzie próba defilady

2019-08-08 16:46

Co prawda centrum Katowic zostanie zamknięte dla ruchu samochodowego dopiero 15 sierpnia, w dniu Święta Wojska Polskiego, ale przedsmak tych trudności kierowcy mogą zaznać już w piątek (9 sierpnia) wieczorem. A to pod okoliczność próby generalnej przed wielką defiladą Wojska Polskiego, która po raz pierwszy po 1989 r. nie przetoczy się ulicami stolicy.

W defiladzie „Wierni Polsce” z okazji Święta Wojska Polskiego oraz 100. rocznicy wybuchu Powstań Śląskich (to była przyczyna przeniesienia defilady z Warszawy do Katowic) uczestniczyć będzie 2,6 tys. żołnierzy. Po ulicach Katowic przejedzie 185 jednostek sprzętu wojskowego, a nad nimi przeleci 60 statków powietrznych – samolotów myśliwskich, szkolnych i śmigłowców. powietrznych. Wojsko na razie krok paradny szlifuje na płycie betonowej lokalnego lotniska Muchowiec, kilka kilometrów od centrum miasta. Jednak w piątek w tym miejscu powinny pojawić się nie tylko pododdziały Wojska Polskiego, ale także m.in. ciężkie czołgi Leopard-2 i transportery opancerzone, w tym osławione Rosomaki. A wszystko to oznacza, że rejon defilady będzie musiał być wyłączony z ruchu drogowego lub w najlepszym przypadku ruch ten będzie ograniczony. W czwartek Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach wydała komunikat następującej treści:

„W dniach 9-10 sierpnia 2019 roku na ulicach Katowic zostanie przeprowadzona próba generalna. Policjanci będą zabezpieczać trasę przemarszu defilady z udziałem żołnierzy i pojazdów sił zbrojnych (…). 9 sierpnia od godz. 20.00 nastąpi zamknięcie ruchu na odcinku DK79 od skrzyżowania z ul. Lwowską do ul. Olimpijskiej. Od godz. 22.00 całkowicie wyłączone z ruchu mogą zostać następujące ulice: DK79 ul. Bagienna, Roździeńskiego, Rondo i ul. Korfantego do ul. Telewizyjnej. Na skrzyżowaniu ul. Misjonarzy Oblatów z ul. Katowicką wprowadzona zostanie ręczna regulacja ruchem, a 10 sierpnia od ok. godziny 1.00 ciąg komunikacyjny zostanie całkowite zamknięty. Ruch w tunelu będzie odbywał się tylko w kierunku Sosnowca, natomiast ok. godz. 1.00 tunel może zostać całkowicie zamknięty” – ostrzega kierowców śląska policja.

defilada_zamknięte ulice

i

Autor: UM Katowice