W Sosnowcu powstała nowa prokuratura okręgowa. Na miejscu kierować nią będzie Ziobro!

i

Autor: Pixabay.com / Zdjęcie ilustracyjne W Sosnowcu powstała nowa prokuratura okręgowa. Na miejscu kierować nią będzie Ziobro!

W Sosnowcu powstała nowa prokuratura okręgowa. Na miejscu kierować nią będzie Ziobro!

2021-03-02 7:38

Od poniedziałku, 1 marca 2021 roku, działa Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu, piąta tego typu jednostka w woj. śląskim. Na miejscu kierować nią będzie Magdalena Ziobro, która dotychczas była szefową jednej z sosnowieckich prokuratur rejonowych. W planach jest też stworzenie kolejnego sądu w Sosnowcu. Oto wszystkie szczegóły.

Od poniedziałku działa Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu, piąta tego typu jednostka w woj. śląskim. Kieruje nią Magdalena Ziobro, która dotychczas była szefową jednej z sosnowieckich prokuratur rejonowych. "Z uwagi na epidemię koronawirusa nie organizowaliśmy uroczystego otwarcia, odbędzie się ono w późniejszym terminie. Dziś było jedynie symboliczne otwarcie, z udziałem prokuratora regionalnego w Katowicach Tomasza Janeczka oraz kierownictwa jednostki w Sosnowcu i – ze względu na epidemię – tylko części pracowników" - powiedział PAP rzecznik nowej prokuratury Waldemar Łubniewski. Dotychczas w woj. śląskim działały cztery prokuratury okręgowe: w Bielsku-Białej, Częstochowie, Gliwicach i Katowicach. Nowej tego typy jednostce, w Sosnowcu, będzie podlegało sześć prokuratur rejonowych – pięć należących dotychczas do okręgu katowickiego (dwie w Sosnowcu oraz po jednej w Będzinie, Dąbrowie Górniczej i Jaworznie) oraz prokuratura w Zawierciu, wyłączona z okręgu częstochowskiego.

Nowa prokuratura okręgowa w Sosnowcu. W planach jest jeszcze sąd

Na strukturę organizacyjną Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu składają się cztery wydziały: śledczy, ds. przestępczości gospodarczej, organizacyjno-sądowy oraz budżetowo-administracyjny. Dwa pierwsze z nich mają siedzibę w oddanym w 2019 r. do użytku gmachu sosnowieckich prokuratur rejonowych przy ul. Janowskiego, pozostałe mieszczą się w budynku przy ul. Teatralnej. Docelowo, najpóźniej w ciągu dwóch lat, wszystkie wydziały mają przenieść się do innego budynku, który zostanie gruntownie wyremontowany.

"Będziemy oczywiście - tak jak wszystkie prokuratury okręgowe – prowadzić i nadzorować postępowania przygotowawcze w sprawach najpoważniejszych przestępstw kryminalnych, przestępstw z wykorzystaniem internetu oraz zaawansowanych technologii i systemów informatycznych. Tym będzie zajmował się wydział śledczy" - powiedział prok. Łubniewski. Wydział ds. przestępczości gospodarczej będzie prowadził i nadzorował postępowania o poważne przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu i finansowo-skarbowe. Zadaniem wydziału organizacyjnego jest m.in. zapewniane udziału prokuratorów w postępowaniach sądowych czy prowadzenie wizytacji podległych prokuratur. 

Według planów resortu sprawiedliwości, wkrótce w Sosnowcu ma zostać utworzony kolejny, szósty w woj. śląskim sąd okręgowy - po Katowicach, Bielsku-Białej, Częstochowie, Gliwicach i Rybniku. Ostatni z nich powstał w lipcu 2020 r. (PAP)

Arabowie usłyszeli prawdę o LGBT w Polsce. Są w szoku. Komentarz Adama Federa [WIDEO].
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE