Wariant Delta dominuje na Śląsku

i

Autor: Marcin Gadomski/Super Express Wariant Delta dominuje na Śląsku

Wariant Delta dominuje na Śląsku. Czwarta fala nieunikniona?

2021-07-30 7:51

Naukowcy z Laboratorium Genetycznego Gyncentrum w Sosnowcu przy współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym prowadzą badania naukowe dotyczące konkretnych odmian koronawirusa. Jak wynika z najnowszych rezultatów szybko rozprzestrzeniający się wariant Delta jest obecnie dominującym patogenem. - Najlepszą i jedyną ochroną przed ciężkim przebiegiem COVID-19 pozostają szczepienia - mówią naukowcy.

Sosnowiec pamięta o Gierku. Uroczystości 20. rocznicy śmierci

Wariant Delta jest jednym z wariantów alarmowych - rozprzestrzenia się zdecydowanie szybciej niż inne odmiany koronawirusa. Z najnowszych badań wynika, że to właśnie on dominuje w województwie śląskim. Naukowcy Gyncentrum przebadali 17 próbek pobranych od pacjentów w czerwcu i lipcu tego roku. Okazało się, że jedyne występujące w nich mutacje to alfa i delta - oba należące do wariantów alarmowych. Ale to delta wypiera alfę, bowiem jeszcze w czerwcu ten drugi dominował, a w lipcu jest praktycznie nieobecny.

- Na 10 pochodzących z lipca próbek, wszystkie zawierały wariant delta. Wariant ten szybko się rozprzestrzenia, już widzimy wzrost odnotowywanych zakażeń w Polsce. Najlepszą i jedyną ochroną przed ciężkim przebiegiem COVID-19 pozostają szczepienia. W ten sposób dbamy nie tylko o swoje zdrowie, ale także o innych. Najmłodsza osoba, u której wykryliśmy wariant delta to 11-letnie dziecko, które z racji wieku nie mogło jeszcze zostać zaszczepione" – powiedziała w czwartek zastępczyni kierownika Laboratorium Genetycznego Gyncentrum Emilia Morawiec.

Dzięki stałemu monitorowaniu pojawiających się sekwencji można lepiej zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa i identyfikować ogniska nowych mutacji. W Wielkiej Brytanii sekwencjonowaniu poddaje się co drugą próbkę. W Polsce na taką skalę badań się nie prowadzi, ale już w tej chwili Gyncentrum ma możliwość sprawdzania wariantów w 4 tys. próbek tygodniowo. Do tej pory w laboratorium sekwencjonowaniu poddano już 900 próbek.

Badania nad zróżnicowaniem genetycznym koronawirusa odpowiedzialnego za zakażenia w regionie śląskim przynoszą wiedzę na temat przebiegu, charakteru i dynamiki zakażeń na terenie Śląska. Dane te zasilają także międzynarodowe bazy, takie jak GISAID, Nextstrain, czy Europejskie Archiwum Nukleotydów (ENA), które monitorują występowanie różnych wariantów genetycznych wirusa SARS-CoV-2 i grypy na świecie. (PAP)

Sonda
Czy powinno się wprowadzać obostrzenia tylko dla niezaszczepionych?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki