Jakub Chełstowski marszałek śląski

i

Autor: Andrzej Bęben

Więcej na służbę zdrowia w Śląskiem. Lekarze pytają: będziemy więcej zarabiać?

2021-05-24 16:00

Marszałek śląski Jakub Chełstowski podczas poniedziałkowej (24 maja) konferencji prasowej ocenił m.in. wpływ rozwiązań Polskiego Ładu na ochronę zdrowia w województwie śląskim. Ma się poprawić, nie tylko w Śląskiem, ale i w całej Polsce. „Trudno wyobrazić sobie dobrze działającą publiczną ochronę zdrowia z nisko wynagradzanymi lekarzami” - oceniają rządowy program związkowcy-lekarze.

– Rozwiązania przyjęte w Polskim Ładzie przysłużą się koniecznej transformacji województwa śląskiego – ocenił marszałek województwa. Uważa on, że zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia w województwie śląskim jest „niezwykle istotne”. Warto zaznaczyć, że samorząd wojewódzki sprawuje nadzór właścicielski na 40 jednostkami ochrony zdrowia. Połowa z nich to szpitale. Zwiększenie nakładów na służbę zdrowia, w tym kluczowe dla bezpieczeństwa zdrowotnego wojewódzkie szpitale specjalistyczne, ma istotne znaczenie. Tym większe, że epidemia zwiększyła wydatki, wskutek czego samorząd dopłaci do funkcjonowania szpitali za rok 2020 ok. 78 mln zł. – Nasz system mimo wpompowania dziesiątków miliardów złotych nadal tych środków potrzebuje, w różnych obszarach: infrastrukturalnych, inwestycyjnych, płacowych. My to dobrze rozumiemy, znamy to z drugiej strony, a więc zwiększenia nakładów do 7 proc. PKB w ciągu najbliższych lat to są konkretne miliardy dla województwa śląskiego, konkretne kwoty – podkreślił marszałek Chełstowski.

Express Biedrzyckiej - Leszek Balcerowicz: Polski Ład szkodzi biednym

Marszałek śląski w pełni pozytywnie ocenia program Polskiego Ładu, w tym również jego udział w poprawie sytuacji w systemie ochrony zdrowia. Nieco inne nastawienie panuje w gronie ekspertów i praktyków zarządzających ochroną zdrowia. Przede wszystkim zwraca się uwagę na to, że w programie, w części dotyczącej ochrony zdrowia, jest za mało konkretów, a za dużo ogólników. Wskazuje na to Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego zrzeszającego lekarzy POZ i jednocześnie podkreśla (mniej więcej to samo, co marszałek śląski), że wzrosną nakłady na ochronę zdrowia, w skali Polski o kilkadziesiąt miliardów złotych. Gdy w Polskim Ładzie mowa jest o zwiększeniu finansowania systemu, to chodzi o o wzrost nakładów do 7 proc. PKB.

– Tak na prawdę diabeł tkwi w szczegółach i trzeba by poznać, na jakich zasadach te 7 proc. PKB nakładów na zdrowie ma być liczone – wypowiada się dla „Polityki Zdrowotnej” Bernadetta Skóbel, prawnik Związku Powiatów Polskich. Mieszane opinie prezentuje Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. Mieszane, bo chwali i krytykuje. W oświadczeniu wydanym po prezentacji Polskiego Ładu OZZL stwierdził, że docenia zwłaszcza to, że rządzący zapowiadają zwiększenie finansowania publicznej ochrony zdrowia do 6 proc. PKB w roku 2023 i do 7 proc. w roku 2027. „Obawiamy się jednak, że wiarygodność tych zapowiedzi jest mocno wątpliwa. Jesteśmy bowiem – właśnie teraz – świadkami rażącego odejścia Prawa i Sprawiedliwości od zapowiedzi prezesa tej partii z okresu przedwyborczego w odniesieniu do jednego z problemu dotyczącego publicznego lecznictwa – poziomu wynagradzania przez państwo lekarzy specjalistów...”. Proponowana przez rząd wysokość pensji gwarantowanej jest w ocenie OZZL niewystarczająca.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki