Wielki Piec będzie udostępniony turystom. Ruda Śląska ogłasza konkurs na rewitalizację obiektu [ZDJĘCIA, WIDEO]

2019-04-30 20:01

Wielki piec będzie udostępniony turystom! Władze Rudy Śląskiej ogłosiły międzynarodowy konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji zagospodarowania Wielkiego Pieca Huty „Pokój”.

Autor zwycięskiego projektu, który wyłoniony zostanie jeszcze w tym roku, oprócz nagrody finansowej będzie mógł opracować całość dokumentacji rewitalizacji Wielkiego Pieca. Tu stawką są nawet dwa miliony złotych, które miasto zamierza przeznaczyć na ten cel.

Konkurs, który został dziś ogłoszony we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich, składa się z kilku etapów. W pierwszym, do 24 maja, pracownie projektowe zainteresowane przygotowaniem koncepcji zagospodarowania Wielkiego Pieca będą mogły zgłaszać swój udział w konkursie. Zasady konkursu wraz z harmonogramem zawiera regulamin konkursu, zamieszczony na uruchomionej właśnie stronie internetowej wielkipiec.pl. Jak szacują rudzcy samorządowcy, koszt rewitalizacji oraz adaptacji Wielkiego Pieca na nowe cele wyniesie ok. 40 mln zł.
 
Przypomnijmy, że Wielki Piec Hutniczy wchodził pierwotnie w skład zabudowań nowobytomskiej Huty „Pokój”, która została założona w 1840 roku. Dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa sprawił, że huta szybko stała się największym tego typu zakładem w okolicy. W 1907 roku huta posiadała już 6 wielkich pieców. W latach powojennych huta była największym zakładem metalurgicznym w Polsce.

Wielki Piec uruchomiono w 1968 roku, co zarejestrowała nawet Polska Kronika Filmowa. Wzniesiono go w głębi zakładu, a następnie przesunięto we właściwą lokalizację za pomocą stalowych lin. Budowa urządzenia trwała zaledwie 105 dni, zamiast szacowanego 1,5 roku. Po niespełna 20 latach funkcjonowania Wielki Piec okazał się przestarzały i nieefektywny, w związku z czym zdecydowano o jego modernizacji. Prace remontowe ukończono w 1987 roku. Zmieniono wówczas profil produkcyjny urządzenia, przestawiając je na wytop żelazomanganu. Huta „Pokój” była wtedy jedynym w kraju producentem tego stopu.

Kolejna modernizacja urządzenia miała miejsce w latach 1995-1997, jednak na wznowienie produkcji zdecydowano się dopiero w 2004 roku. Obiekt przejęło wówczas Konsorcjum „Eurostal Inwestycje”, przekształcone wkrótce w Stalmag Sp. z o.o. Wysoka awaryjność urządzenia oraz negatywny wpływ odpadów produkcyjnych na środowisko szybko zdecydowały o ostatecznym wygaszeniu Wielkiego Pieca, co nastąpiło w lutym 2005 roku. Pod koniec 2012 r. decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach wpisany został do rejestru zabytków.


 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki