WPR w Katowicach przekaże kolejne karetki na Ukrainę

2022-05-23 7:34
Dwie karetki ze Śląska trafią na Ukrainę
Autor: WPR Katowice

Kolejne karetki z województwa śląskiego trafią na Ukrainę. Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach przekaże dwa pojazdy, które pojadą do Charkowa i Żytomierza. Wcześniej WPR wysłał pięć ambulansów.

WPR w Katowicach wysyła kolejne karetki na Ukrainę

Marszałek Jakub Chełstowski i dyrektor Łukasz Pach przekazali samochody podczas odbywającego się w niedzielę w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie polsko-ukraińskiego pikniku integracyjnego "Kolory życia. Festiwal Wdzięczności", organizowanego przez Fundację Onkologiczną Rakiet, która zajmuje się tą formą pomocy naszemu wschodniemu sąsiadowi. 

Zobacz także: Grzegorz Czech zmarł po ciężkiej chorobie. 38-letni policjant osierocił dwóch synów

- Okazujemy wsparcie dla mieszkańców Ukrainy na wiele sposobów. W tym trudnym dla nich czasie każda forma solidarności, każdy gest dobrej woli i uśmiech pozwalają im przetrwać trudne chwile poza ojczyzną, z dala od rodzin i bliskich. Jestem pewien, że kolejne karetki przekazane przez Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach będą służyć mieszkańcom Ukrainy w trakcie ich bohaterskiej walki o wolność, a środki, które uda się zebrać w formie cegiełek, pozwolą dzieciom i młodzieży z Ukrainy choć na chwilę zapomnieć o koszmarze wojny - powiedział marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski.

Od początku wojny na Ukrainie Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowego przekazało pięć ambulansów. Z jednostek Urzędu Marszałkowskiego za wschodnią granicę trafiło ogółem siedem pojazdów. Są to karetki, które zakończyły pracę w systemie ratownictwa po tym, jak w ubiegłym roku WPR dostało dotację na zakup 20 nowych pojazdów.

- To nie są oczywiście fabrycznie nowe samochody, ale one są przez naszych mechaników i stację kontroli pojazdów w pełni przygotowane. Są to w pełni sprawne samochody i myślę, że jeszcze długo posłużą potrzebującym po tamtej stronie granicy - powiedział Łukasz Pach, dyrektor WPR.

Zobacz również: Azowstal przejęty przez Rosjan. Kreml ogłosił wielki sukces. Szojgu mówi o "wyzwoleniu"

Nowe karetki dla Warszawy. Sprzęt robi wrażenie

Przekazane w niedzielę karetki trafią prawdopodobnie do Charkowa i Żytomierza. W materiały opatrunkowe wyposaży je Stowarzyszenie "Pokolenie". Dochód z cegiełek tej organizacji, które można było kupić podczas niedzielnej imprezy, zostanie przeznaczony na organizację polsko-ukraińskich wakacyjnych warsztatów dla dzieci.

 Organizatorem polsko-ukraińskiej imprezy integracyjnej „Kolory życia. Festiwal Wdzięczności” była Fundacja Onkologiczna Rakiety, która wraz z uchodźcami z objętej wojną Ukrainy chciała w ten sposób podziękować Polakom za otwarte serca i domy. Podczas niedzielnego wydarzenia można było zobaczyć występy muzyczne i pokazy taneczne, wziąć udział w zajęciach artystyczne i animacjach dla dzieci. 

Zobacz także: Goczałkowice-Zdrój: Motocyklista zginął w koszmarnym wypadku. Tak pożegnają go koledzy. Serce pęka

Sonda
Czy Polska radzi sobie z pomocą uchodźcom z Ukrainy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE