WUF11 - poznaj kolejne cele tej ważnej inicjatywy!

2022-05-13 8:00
WUF11 - poznaj kolejne cele tej ważnej inicjatywy!
Autor: Przemysław Borsuk Katowice są przykładem miasta stawiającego na zrównowazony rozwój

Katowice to doskonały przykład miasta, które z sukcesem przeszło transformację - z typowo górniczego, przemysłowego miasta w miejsce zielone, nowoczesne, kładące nacisk na kulturę, a jednocześnie pełne szacunku dla swojej historii. Przemiana ta została dostrzeżona i ponownie Katowice będą gospodarzem wydarzenia pod patronatem ONZ. W czerwcu w stolicy województwa śląskiego odbędzie się Światowe Forum Miejskie.

– To kolejne wydarzenie, po Szczycie Klimatycznym ONZ w 2018 r., którego Katowice są gospodarzem. Przyznanie naszemu miastu organizacji tego wydarzenia to nie tylko nagrodzenie przemiany, jaka w nim zaszła, ale też znakomita promocja i impuls do dalszych zmian – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Światowe Forum Miejskie to prestiżowa międzynarodowa konferencja organizowana przez ONZ-Habitat w celu rozwoju obszarów miejskich i osiedli ludzkich. Jest to najważniejsze globalne wydarzenie dotyczące polityki, transformacji i rozwoju miast. Odbywa się co dwa lata i gości ponad 20 tysięcy uczestników.

Czytelnikom Super Expressu przybliżamy 17 celów zrównoważonego rozwoju ONZ i pokazujemy, w jaki sposób są one realizowane w Katowicach. Pierwszych sześć celów z listy ONZ zaprezentowaliśmy w ostatnich trzech tygodniach. Do WUF11 pozostało 7 tygodni, więc dziś prezentujemy kolejne dwa cele.

WUF11 - poznaj kolejne cele tej ważnej inicjatywy!
Autor: T. Kawka Straż Miejska w Katowicach bada skład dymu z kominów za pomocą specjalistycznego drona

Cel 7. Czysta i dostępna energia

– W ostatnich latach Katowice zintensyfikowały działania na rzecz walki o czyste powietrze. W latach 2015-2021 z miejskiego programu dofinansowaliśmy wymianę 6 273 źródeł ciepła kosztem ponad 53,5 mln zł. Dotacje w tym zakresie mogą otrzymać osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne i przedsiębiorcy. Wsparcie miasta sięga nawet do 10 tys. zł. Ze smogiem, a więc o zdrowie naszych mieszkańców walczymy na wielu frontach. Poza wymianą kotłów realizujemy projekty termomodernizacji, Straż Miejska wykonuje kontrole, inwestujemy także setki milionów złotych w komunikację publiczną. Powietrze z roku na rok jest coraz lepsze, ale do ideału wciąż daleko – mówi Marcin Krupa prezydent Katowic. – Dodatkowo duży nacisk kładziemy na edukację czy to poprzez działania Miejskiego Centrum Energii czy akcji „#nieTruj”, w ramach której na ulice miasta w sezonie grzewczym rusza Smogobus - mobilny punkt informacyjny – dodaje prezydent. Porównując rok 2020 i 2019 ilość pyłu zawieszonego PM10 spadła o 12%, a na przestrzeni 10 lat jest to spadek aż o 44%.

Istotnymi elementami mającymi poprawić jakość powietrza w centrum Katowic jest ukończenie budowy 4 centrów przesiadkowych o wartości ponad 260 mln zł, przebudowy DK 81 w Piotrowicach i kontynuowanie prac na odcinku w Giszowcu o łącznej wartości ponad 250 mln zł. Wszystkie te działania ograniczające ruch samochodowy w centrum miasta, oraz usprawniające tranzyt mają na celu ograniczenie emisji CO2 przez pojazdy spalinowe. Miasto podpisało umowę na zaprojektowanie i wdrożenie ITS, a więc systemu zarządzania transportem, który powinien być gotowy w 2023 roku. Dodatkowo, na liniach kursujących po Katowicach, pojawiają się nowe autobusy spełniające najbardziej rygorystyczne normy emisji spalin oraz autobusy o napędzie elektrycznym. Zmienia się polityka parkingowa, a także rozwijana jest infrastruktura rowerowa.

WUF11 - poznaj kolejne cele tej ważnej inicjatywy!
Autor: mat. prasowy Smogobus ułatwia dotarcie z informacjami o czystym powietrzu do każdego zakątka miasta

Cel 8. Wzrost gospodarczy i godna praca

Mniej więcej połowa światowej populacji wciąż żyje za równowartość dwóch dolarów amerykańskich, podczas gdy stopa bezrobocia na świecie wynosi 5,7%. Zrównoważony wzrost gospodarczy wymaga od społeczeństw kształtowania warunków umożliwiających ludziom podejmowanie pracy wysokiej jakości, która napędza gospodarkę bez uszczerbku dla środowiska. Należy stworzyć nowe możliwości pracy oraz zapewnić godziwe warunki jej wykonywania dla całej ludności w wieku produkcyjnym.

Katowice główne działania w tym zakresie ogniskują w Miejskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Rawa.Ink, który wspiera działania mające na celu przyspieszenie rozwoju nowej gospodarki na poziomie miasta wdrażającej innowacje technologiczne oraz budowanie platformy współpracy między samorządem, uczelniami, biznesem oraz lokalną społecznością. Znakomitym przykładem takich działań jest konkurs na najlepszy katowicki start-up „Koplnia Start-upów” w ramach, którego młode innowacyjne projekty otrzymują wsparcie umożliwiające dalszy rozwój ich pomysłu.

WUF11 - poznaj kolejne cele tej ważnej inicjatywy!
Autor: mat. prasowy Prezydent Katowic Marcin Krupa z finalistami I edycji Kopalni Start-upów
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE