Wybory 2020: Duda wygrywa na Śląsku! W tych powiatach nie byłoby II tury [GALERIA, WYNIKI]

2020-06-29 13:14 RS
Andrzej Duda po ogłoszeniu wyników wyborów 2020
Autor: AP Andrzej Duda po ogłoszeniu wyników wyborów 2020

Znamy wyniki wyborów prezydenckich 2020. Urzędujący prezydent Andrzej Duda uzyskał w skali kraju najwyższe poparcie, osiągając ponad 43,6 procent poparcia. Na drugim miejscu z wynikiem 30,3 proc. głosów uplasował się Rafał Trzaskowski. Obaj zmierzą się w drugiej turze wyborów 12 lipca. Jak głosowali mieszkańcy województwa śląskiego? Który z kandydatów uzyskał najlepszy wynik? Sprawdź szczegółowe dane z poszczególnych miast.

Wybory 2020. Andrzej Duda zmierzy się z Rafałem Trzaskowskim w drugiej turze [WYBORY PREZYDENCKIE 2020 WYNIKI, 28.06.2020]

Jak podaje Państwowa Komisja Wyborcza urzędujący prezydent Andrzej Duda uzyskał w skali kraju najwyższy wynik, osiągając ponad 43,6 procent poparcia. Na drugim miejscu z wynikiem 30,3 proc. głosów uplasował się Rafał Trzaskowski. Obaj zmierzą się w drugiej turze wyborów 12 lipca. Na najniższym stopniu podium stanął Szymon Hołownia (13,85 proc.), tuż za nim z wynikiem 6,8 proc. znalazł się Krzysztof Bosak, kandydat Konfederacji. Sromotną klęskę poniosło dwóch kandydatów z Koalicji Polskiej i Lewicy Razem. Władysław Kosiniak-Kamysz uzyskał zaledwie 2,37 proc. głosów, zaś Robert Biedroń 2,21 proc. Pozostali kandydaci nie uzyskali więcej niż 0,3 proc. (Dane z 99,77 proc. komisji)

Warto zwrócić uwagę na wysoką frekwencję w wyborach - w skali kraju wyniosła ona 63,97 procent. Najwięcej w woj. mazowieckim (67,7 proc.)

Wybory 2020: Duda wygrywa na Śląsku. Są jednak wyjątki

Wyborcy ze Śląska głosowali na Andrzeja Dudę. Urzędujący prezydent otrzymał ponad 41,2 proc. głosów. Drugi Rafał Trzaskowski uzyskał w woj. śląskim 31,2 proc. Warto zwrócić uwagę na świetny wynik Szymona Hołowni. Zdobył na Śląsku ponad 15 proc. głosów, czyli więcej, niż ogółem w skali kraju.

Andrzej Duda zwyciężył w większości powiatów na Śląsku. W niektórych uzyskał nawet ponad połowę poparcia. Tak było m.in. w powiecie rybnickim, bieruńsko-lędzińskim i częstochowskim. Z kolei Rafałowi Trzaskowskiemu udało się utrzymać wysokie notowania w miastach. Zwyciężył m.in. w Katowicach, Gliwicach, Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej.

Frekwencja w woj. śląskim wyniosła 64,2 proc.

Jak wyglądają wyniki w innych miastach? Na kogo głosowali mieszkańcy m.in. Zabrza, Rudy Śląskiej, Chorzowa, Świętochłowic, Rybnika, Siemianowic Śląskich, Częstochowy i Bielska-Białej? Sprawdź w poniższej galerii.

Kandydaci komentują wyniki wyborów

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.