Dramat w Katowicach

Wybuch gazu w kamienicy w Katowicach. W gruzach znaleziono ciała dwóch ofiar. To koniec poszukiwań

2023-01-27 13:26

Wybuch gazu w kamienicy przy ul. Bednorza w Katowicach. Czterokondygnacyjny budynek plebanii parafii ewangelickiej uległ całkowitemu zawaleniu. Strażakom udało się wyciągnąć spod gruzów już siedem osób. Z najnowszych informacji wynika, w zgliszczach znaleziono ciało drugiej z poszukiwanych osób. Na miejscu pracuje specjalistyczna jednostka poszukiwawcza z Jastrzębia -Zdroju. Wśród poszkodowanych są także dzieci. Strażacy apelowali o zachowanie ciszy na miejscu tragedii.

Wybuch gazu w kamienicy w Katowicach. Budynek runął jak domek z kart

O godzinie 8:33 w Katowicach przy ul. ks. bp. Huberta Bednorza doszło do wybuchu gazu w budynku czterokondygnacyjnym. Siedem osób wydobyto spod gruzów. - Jest im udzielana pomoc. Budynek uległ zawaleniu. Na miejscu jest obecnie 15 zastępów straży pożarnej, w tym specjalistyczna grupa poszukiwawczo-ratownicza z Jastrzębia-Zdroju - informowała mł. bryg. Aneta Gołębiowska, rzeczniczka KW PSP w Katowicach.

Wybuch na plebanii w Katowicach. Dwie osoby nie żyją

W budynku mogło przebywać nawet 9 osób. Około godz. 12.30 w gruzach odnaleziono ciało jednej z poszukiwanych osób. - Strażacy odnaleźli ciało jednej z osób. Lekarz stwierdził zgon. Akcja jest kontynuowana - poinformował Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski. Jak udało nam się dowiedzieć, ofiarą wybuchu jest mieszkająca w kamienicy starsza osoba, obłożnie chora. Przed godziną 15 strażakom udało się dotrzeć do drugiej poszukiwanej kobiety. Niestety lekarz również stwierdził zgon.

W gruzach znaleziono także małego pieska, który przeżył wybuch.

Wśród poszkodowanych są także dzieci. Według wstępnych informacji, do szpitala przewieziono dwoje dzieci w wieku 3 i 5 lat. 

W kamienicy, w której doszło do wybuchu, znajdowała się plebania. Służby potwierdzają, że w budynku znajdowało się źródło gazu, które było używane zarówno do ogrzewania, jak i podgrzewania wody. Policja uspokaja, że osoby zamieszkujące okoliczne budynki mogą się czuć bezpiecznie.

Pięciu osobom poszkodowanym udzielono i zostały przewiezione do szpitala, dwie osoby nie potrzebowały pomocy. Ofiary miały poparzenia, otarcia oraz urazy kończyn.

Wybuch gazu w kamienicy w Katowicach. Strażacy apelowali o ciszę

Na miejscu pracuje 20 zastępów straży pożarnej. Po dotarciu na miejsce, strażacy apelowali do świadków tragedii o zachowanie ciszy. Wszystko po to, by sprawdzić, czy nikt spod gruzów nie woła o pomoc. Trwa dramatyczna walka z czasem. 

Zobacz także: Dziennikarz TVN, jego żona i synek zginęli w wybuchu kamienicy w Katowicach. Ta historia wciąż rozrywa serca. "Wszyscy liczyli na cud"

Wybuch gazu w kamienicy w Katowicach. Utrudnienia dla kierowców. Ulica wyłączona z ruchu

W związku z działaniami służb ul. Bednorza jest wyłączona całkowicie z ruchu od ronda przy ul. Lwowskiej do ul. Roździeńskiej. Ruchem kierują policjanci, którzy umożliwiają przejazd jedynie odpowiednim służbom oraz ciężkiemu sprzętowi, który został skierowany na miejsce.

Wybuch gazu w kamienicy w Katowicach. Prezydent miasta zabiera głos

Po tragedii w Katowicach głos zabrał prezydent miasta Marcin Krupa. - Do tragicznego zdarzenia doszło dzisiaj rano przy ul. Bednorza 20. Prawdopodobnie w wyniku wybuchu gazu częściowo zawalił się budynek. Od pierwszych minut po zdarzeniu na miejscu pracują służby ratownicze - przede wszystkim Straż Pożarna, Policja, Pogotowie Ratunkowe wspierane także przez służby miejskie. Na chwilę obecną służby potwierdzają, że 7 osób zostało rannych, a jedna jest wciąż poszukiwana. Wybuch uszkodził także (głównie wybite szyby) budynki dwóch szkół - Szkoły Podstawowej nr 55 i Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego - poinformował Marcin Krupa, prezydent Katowic. 

Budynki zabezpieczają nasze służby, organizujemy także nowe lokalizacje, w których uczniowie będą mieć lekcje od poniedziałku - do czasu naprawienia szkód. Poszkodowanym w tragedii zapewniamy wszelką potrzebną pomoc - dodał prezydent. 

Sonda
Czy strażacy powinni zarabiać więcej?
Wybuch gazu w Ustroniu. Nie żyją dwie osoby

Zima to najtrudniejszy okres dla osób bezdomnych.

Jak naprawdę wygląda życie na ulicy? Posłuchaj wolontariuszki!

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany