Nie wiadomo, kto to zrobił

Zdewastowali zabytkowy cmentarz. Wandale zniszczyli 26 nagrobków

Połamane płyty nagrobne, oderwane elementy, przewrócone pomniki taki obraz zastali przedstawiciele Stowarzyszenia Zachor, które opiekuje się zabytkowym cmentarzem żydowskim w Zabrzu. Wandale zniszczyli w sumie 26 nagrobków, 8 jest poważnie zdewastowanych.

Wandale zniszczyli nagrobki na zabytkowym cmentarzu żydowskim w Zabrzu

26 zniszczonych i przewróconych nagrobków, w tym 8 poważnie zniszczonych zastali członkowie Stowarzyszenia Zachor, na zabytkowym cmentarzu w Zabrzu.

- Szliśmy na cmentarz w atmosferze dobrze spełnionego obowiązku, bo przecież w remoncie mamy bramę wejściową, a staramy się aby również inne elementy cmentarza piękniały - piszą przedstawiciele Stowarzyszenia Zachor, które opiekuje się zabytkowym cmentarzem żydowskim w Zabrzu.

Członkowie stowarzyszenia zastali skopany doszczętnie pomnik najbardziej zasłużonej zabrzańskiej rodziny żydowskiej Maxa Bohma. Wyrwana z ziemi i skopana najstarsza macewa postawiona na grobie dziecka Heleny Schuller z 1871 roku.

- Najbardziej ucierpiały pomniki dziecięce. Te malutkie, niczym osóbki pod nimi leżące popękały na pół. Widok łamiący serce dla ludzi, którzy doglądają cmentarza. Wezwaliśmy policję, która zabezpieczyła ślady i odciski butów - informują przedstawiciele stowarzyszenia.

Straty są spore. - Cmentarz przetrwał niełatwe czasy panowania III Rzeszy, Holokaustu i czasów powojennych, we wieku XXI niszczony jest przez wandali. Zabrzańscy Żydzi nie mają niestety spokoju nawet po śmierci - kończy swój wpis na Facebooku stowarzyszenie.

Sonda
Czy kary za akty wandalizmu powinny być bardziej dotkliwe?
Wandale zniszczyli historyczny mural na szczecińskich Pomorzanach
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany