granica, słupek

i

Autor: LechitaPL/Wikipedia

Zła wiadomość dla POLAKÓW dojeżdżających do pracy w Czechach

2020-03-25 12:24

Do 1 kwietnia rząd Republice Czeskiej przedłużył zakaz wolnego poruszania się osób. Nie objęto nimi dojeżdżających do pracy tzw. pracowników transgranicznych, m.in. polskich górników. Jednak od 27 marca będą musieli wybierać „pendlerzy” – bo tak nazywa się w Czechach zagranicznych pracowników - albo będą mieszkać w Czechach, albo pójdą na 14-dniową kwarantannę w Polsce.

Jeszcze przez parę dni osoby ze Słowacji i Polski mogą codziennie przejeżdżać do pracy, wracać do siebie do domu, by w następnym dniu znów udać się do pracy w Czechach. Wszyscy inni TERAZ muszą wybierać: albo zakwaterowanie w Czechach, albo powrót do swoich krajów. – Ustaliliśmy kompromis. „Pendlerom” damy prawo wyboru: albo zostaną w Czechach, albo mogą wyjechać do Niemiec czy Austrii, tam zapewnić sobie zakwaterowanie i pracować za granicą przez jakiś czas, najlepiej przez trzy tygodnie. W momencie, kiedy zdecydują się na powrót, zostaną objęci 14-dniową kwarantanną. Policja będzie prowadziła ewidencję wszystkich wyjeżdżających – cytuje ministra spraw wewnętrznych Jana Hamáčka Gazeta Polaków w Republice Czeskiej „Głos”. Dopływ takich pracowników ma duże znaczenie dla czeskiej gospodarki. Tylko w górnictwie pracuje u nas 1,8 tys. Polaków, dojeżdżających z Jastrzebia-Zdroju i okolic. Właściciel kilku kopalń na Zaolziu miał w 2019 r. ponad 1,3 mld koron straty. Nie ma szans, by spółka OKD poprawiła wynik, jeśli prawie 20 proc. pracowników nie przyjdzie do pracy. Chyba, że skorzystają z wyboru i zostaną zakwaterowani w Czechach. Obecnie w Republice Czeskiej pracuje ponad 30 tys., w samym tylko woj. morawsko-śląskim blisko 13 tys.

Nowe jednak będzie inne. Śląski Urząd Wojewódzki przypomina: „W związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 marca br. wprowadzone zostaną kolejne ograniczenia w przekraczaniu granicy państwowej. Dotyczyć one będą osób, które mieszkają w Polsce, bądź w kraju sąsiednim, ale pracują na co dzień w drugim kraju i do tej pory przekraczały granicę regularnie. Dotychczas, w drodze do pracy i z pracy, osoby te mogły przekraczać granice i nie były objęte 14-dniową kwarantanną. Podstawą do tego były dokumenty potwierdzające zatrudnienie po drugiej stronie granicy. Począwszy od 27 marca 2020 r. (piątek godz. 00:00) 14-dniową obowiązkową kwarantanną objęte będą również osoby przekraczające granice, na co dzień pracujące w państwie sąsiednim. Ograniczenia będą obowiązywać na całej granicy RP”.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki