Żółtaczka pokarmowa atakuje na Śląsku. Czy to już epidemia? [WIDEO NOWA TV 24 GODZINY]

i

Autor: www.pixabay.com Żółtaczka pokarmowa atakuje na Śląsku. Czy to już epidemia? [WIDEO NOWA TV 24 GODZINY]

Śląskie: Wciąż coraz więcej osób z objawami tzw. choroby brudnych rąk. Stwierdzono już niemal 400 przypadków!

2018-07-23 20:30

Dane nie są optymistyczne. Od początku roku na wirusowe zapalenie wątroby typu A w naszym województwie zachorowało aż 399 osób. Dla porównania, w 2016 roku stwierdzono... 3 przypadki. Najgorzej jest w Częstochowie i Sosnowcu.      

Niechlubny rekord związany z zachorowalnością na tzw. chorobę brudnych rąk padł w naszym województwie w 2017 roku. Sanepid informuje, że wówczas, wirus ten wykryto aż u 547 osób! Dla porównania, w 2016 r. wystąpiły tylko 3 zakażenia, w 2015 – 7.

Mężczyzna spłonął w samochodzie. Policja ustaliła jego tożsamość 

Z danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach wynika, że tylko do 15 lipca br. na wirusowe zapalenie wątroby typu A zachorowało 399 osób. Najwięcej w Częstochowie – 112 i Sosnowcu – 104.

Dużą liczbę przypadków tzw. choroby brudnych rąk odnotowano także m. in. w Dąbrowie Górniczej, Bytomiu i Katowicach. Spośród 20 stacji powiatowych sanepidu tylko raciborska nie odnotowała dotychczas ani jednego zakażenia.

Co to jest wirusowe zapalenie wątroby typu A?

W związku z podwyższoną zachorowalnością warto usystematyzować swoją wiedzę i wiedzieć co robić, aby i u nas tej choroby nie wykryto. Wirusowe zapalenie wątroby typu A, potocznie nazywane jest chorobą brudnych rąk lub żółtaczką pokarmową jest schorzeniem wywoływanym przez wirus A zapalenia wątroby (HAV). 

Pobili niepełnosprawnego mężczyznę! Zaatakowali go w trzech, zrzucili z wózka i kopali po całym ciele​

Jak może dojść do zakażenia?

Istnieje kilka głównych i najczęstszych powód tej choroby. To przede wszystkim picie skażonej wody, jedzenie np. nieumytych owoców i warzyw (bądź też umytych w skażonej wodzie). Zarazić możemy się również poprzez bezpośredni kontakt z zakażonym człowiekiem, np. gdy wirus zostanie przeniesiony przez nieumyte po wyjściu z toalety ręce.

Jak ustrzec się przed "chorobą brudnych rąk"?

Z pomocą przychodzi przede wszystkim przestrzeganie zasad higieny, także przy przygotowywaniu i spożywaniu posiłków. To nasza najlepsza ochrona, bowiem nie istnieje specyficzne leczenie tej choroby.  Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektorat Sanitarny informuje, że istnieje szczepionka ochronna, dzięki której znacznie zmniejszymy prawdopodobieństwo zachorowania.

Zobacz też: Znęcał się nad zwierzętami, bił je łopatą! Wszystko działo się w prowadzonym przez niego hotelu dla psów!

Zobacz TO WIDEO 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki