Córki Warszawy_1

i

Autor: Materiały prasowe Córki Warszawy_1

Getto warszawskie

„Córki Warszawy” Marii Frances. Inspirowane losami Ireny Sendlerowej

2024-04-19 9:52

„Córki Warszawy” Marii Frances – mieszkającej w Berlinie pisarki i tłumaczki – to niezwykła historia odważnych kobiet, które ruszyły bronić wszystkiego, co kochały, przed faszystami siejącymi śmierć i terror na terenie żydowskiego getta.

Rok 1942. W okupowanej Warszawie życie nie ma żadnej wartości. Nawet dzieci naznacza śmierć. Zwłaszcza te, które są za murami getta. Przeżyją nieliczne, o ile polski ruch oporu zdoła je przemycić na aryjską stronę. Zofia przyłącza się do Ireny Sendlerowej, by zdobywać lekarstwa i jedzenie dla najmłodszych ofiar wojny. I ukryć je w bezpiecznym miejscu.

Seattle współcześnie. Lizzie jest świadoma swoich polskich korzeni, lecz nie zna historii rodziny. Na strychu domu rodziców przypadkowo odkrywa zdjęcia z czasów wojny. Próbując dowiedzieć się więcej o osobach z fotografii, rozpoczyna prywatne śledztwo. Wyrusza do Warszawy, gdzie podąża śladami prababci. Okazuje się, że była ona działaczką ruchu oporu. Im więcej Lizzie dowiaduje się o czasach wojny i wydarzeniach z życia Zofii, tym bardziej zmienia nastawienie do własnych problemów.

Maria Frances. Pisarka i tłumaczka. Urodziła się w Londynie. Dorastała w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Ma tytuł magistra kreatywnego pisania i doktorat z psychologii. Mieszka z mężem i czwórką dzieci w Berlinie. Jest autorką pięciu powieści, które wydała pod prawdziwym nazwiskiem: Juliet Conlin.

Fragment książki „Córki Warszawy”

– Gdy wyjedziesz z getta, wysiądziesz na przystanku przy ulicy Olszowej. To drugi przystanek za punktem kontrolnym, tuż za rzeką. Zabierzesz torbę. Ktoś będzie na ciebie czekał, żeby ją od ciebie odebrać.

Przestała mówić, a jej spojrzenie złagodniało.

– Bardzo pobladłaś, kochanie. Wszystko w porządku?

Zofia przełknęła ślinę, a prawa noga zaczęła jej drgać. Dopiero wtedy zdała sobie sprawę, jak napięte jest całe jej ciało. Z pewnym wysiłkiem próbowała rozluźnić mięśnie, ale nie udało jej się uspokoić. Zupełnie nie tak to sobie wyobrażała. Zakładała, że przynajmniej ktoś jej będzie towarzyszył. Myślała, że będzie przemycać do getta żywność i odzież, może jakieś lekarstwa. Ale przemycanie czegoś w drugą stronę? Z getta?

– Co jest w torbie? – zapytała w końcu.

Helena nie wahała się ani chwili.

– Dziecko.

Książka „Córki Warszawy” Marii Frances dostępna w najlepszych sieciach księgarskich i księgarniach stacjonarnych oraz internetowych, w tym na vivelo.pl, jak też w wersji e-book m.in. na empik, virtualo, woblink.pl, legimi.pl, publio.pl, ebookpoint.pl. Premiera 24 kwietnia. 

HARDE: Córki Warszawy - Maria Frances

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki