Czesław Miłosz z drugą żoną Carol Thigpen. fot. D. Węgiel/FOTO­NOVA/EN

i

Autor: Materiały prasowe Czesław Miłosz z drugą żoną Carol Thigpen. fot. D. Węgiel/FOTO­NOVA/EN

Czesław Miłosz żył jak Casanova. "Żony Bogów", odkryj pikantne sekrety literatów

2022-01-14 13:23

Kochałem ją, nie wiedząc, kim była naprawdę. Zadawałem jej ból, goniąc za moją ułudą – pisał Czesław Miłosz w wierszu po śmieci pierwszej żony. Życie miłosne noblisty niejednego zaskoczy. Nakładem Wydawnictwa Harde ukazała się książka Sławomira Kopra "Żony bogów. Muzy wielkich literatów". Portret żon wybitnych polskich pisarzy i opowieść o ich wspólnym życiu. Jak kochali: Miłosz, Gombrowicz, Mrożek, Witkiewicz? Tego się nie spodziewacie.

Poznajcie muzy wielkich literatów. 12 stycznia nakładem Wydawnictwa Harde ukazała się książka Sławomira Kopra "Żony bogów. Muzy wielkich literatów". Warto poznać nazwiska żon literackich bogów. Warto poznać ich losy. Sławomir Koper przedstawia Marie-Ritę Labrosse – asystentkę i żonę Witolda Gombrowicza oraz znakomitą kuratorkę jego literackich dzieł, ukochane żony Sławomira Mrożka – Marię Obrembę i Susanie Osorio, Jadwigę z Unrugów, żonę Witkacego, która z pożogi wojennej ocaliła jego spuściznę literacką, Anne z domu Lilpop Iwaszkiewiczową, Janinę Dłuską primo voto Cękalską i Carol Thigpen – żony Czesława Miłosza. 

Życiorys laureata nagrody Nobla może zaskoczyć czytelników. Jego życie uczuciowe było szalone i bujne. Publikujemy fragment książki "Żony bogów. Muzy wielkich literatów" opowiadający o Czesławie Miłoszu.

Witold Gombrowicz. HOMOSEKSUALISTA i BUFON. Tego o nim nie wiecie l Historia z Koprem

Fragment książki: "Żony bogów Muzy wielkich literatów", Sławomira Kopra, wydanej nakładem Wydawnictwa Harde 

"Zawsze miał pozytywny stosunek do alkoholu i płci pięknej, a w Berkeley lubił łączyć te upodobania. Z tego powodu podczas imprez organizowanych w kampusie zdarzały mu się mało odpowiedzialne zachowania.

– Chodziłem na te party z moją żoną Janką – wspominał – przy czym [one] mnie tak nudziły (…) takie drobne ploteczki, drobne gada­nia (…), że upijałem się natychmiast (…) i stawałem się agresywny wobec studen­tek, co powodowało sankcje mojej żony i ograniczenie chodzenia na te cocktail party.

Miłosz podobał się studentkom, a przy tym miał też duże potrzeby seksualne. W liście do jednego z przyjaciół chwalił się poziomem testosteronu, którego podobno miał dwa razy więcej niż przeciętny mężczyzna w jego wieku. Uważał, że to usprawiedliwia jego podboje erotyczne. I choć przed kolegami literatami uskarżał się na wyrzuty sumienia, to ogólny ton jego korespondencji bardziej przypominał przechwałki mężczyzny wchodzącego w smugę cienia.

(…) z tą Eriką to mnie zafrapowałeś – zazdrościł Miłoszowi Zygmunt Hertz. – Moja dobra rada (starej świni) oczywiście, prześpij się z nią, ale w sposób dyskretny, nie należy mieć dzwonka przyczepionego do materaca, nie musisz się tym chwalić, mimo że to bardzo przyjemne, nie angażuj się uczuciowo, bo to bzdury. Człowieku Boży – jeszcze dziesięć lat i te sprawy będą w szkatułce wspomnień.

Miłosz był doświadczonym mężczyzną i doskonale wiedział, w jaki sposób wywrzeć na studentkach odpowiednie wrażenie. Pozował na samotnego psychicznie, co w połączeniu z intelektem, literacką sławą i demonstracyjnie podkreślaną różnicą wieku przynosiło pożądane efekty. 

(…) chociaż jesteś jak moja córka, w wieku moich synów – pisał do Lillian Vallee – to właściwie mogłabyś być moją wnuczką, gdyby »moje dawne kochanie spełniło się było«, a zarazem jest ta więź inna, emocjonalnego współbrzmienia. Jednak moi synowie po polsku nie czytają i mój świat jest im mało dostępny. Mnie ciągnie do młodości i chyba szukam radości zastępczej, przez jakąś uczuciową identyfikację z Tobą.

Czesław na ogół był dyskretny w sprawach erotycznych, ale swoim zachowaniem gorszył czasem własnych synów. Anthony czuł się zażenowany, gdy na imprezach towarzyskich w ich domu pijany ojciec chodził na czworakach i szczekał jak pies. Jednakże studentki z Berkeley miały inne zdanie i wysoko ceniły tę jego swobodę. Poza tym niejedna z nich miała chyba ambicję odegrania roli muzy poety. Miłosz nie był niezdobytą twierdzą, tym bardziej że wśród jego wielbicielek nie brakowało pięknych dziewcząt. Przyznawał, że miejscowe studentki do rozpaczy doprowadzają go niekiedy swoją urodą, a i nierzadko inteligencją.

Uniwersytecką aktywność erotyczną Miłosza w pełni popierał również inny z jego przyjaciół, Konstanty Jeleński. Radził mu nawet, by w pełni korzystał z możliwości, jakie daje mu jego stanowisko, gdyż to może pozytywnie wpłynąć na wenę twórczą. Z tego też powodu całkowicie go rozgrzeszał, gdy Czesław – mniej lub bardziej szczerze – zwierzał mu się ze swoich wyrzutów sumienia.

– Zbyt łatwo ulegasz nakazom moralnym (…). Masz przed sobą dziesięć lat przynajmniej, w ciągu których możesz kochać życie, dziewczyny, przecież kampus jest dla Ciebie terenem naturalnym.

Przyjaciele nie docenili jednak Miłosza, przepowiadając mu zaled­wie 10 lat aktywności seksualnej. Poeta rzeczywiście musiał mieć bardzo wysoki poziom testosteronu, bo jako mężczyzna funkcjonował jeszcze dużo dłużej”.

Żony Bogów

i

Autor: Wydawnictwo Harde

O autorze: Sławomir Koper to nie tylko autor wielu bestsellerów, ale również jeden z najpopularniejszych Polskich historyków. Już w 2016 roku łączny nakład jego książek przekroczył ponad 800 tysięcy egzemplarzy. Od wielu lat specjalizuje się w zagadnieniach rzadko goszczących na kartach podręczników historycznych. Jego książki przywracają minionym dziejom dawne barwy i smak, wyrywając historię z więzienia dat i faktów, opisując prywatne życia zwykłych ludzi, dawnych elit, gangsterów czy wybitnych polityków. Za swój wkład w popularyzację polskiej historii odznaczony prezydenckim Srebrnym Krzyżem Zasługi i odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej. Wieloletni współpracownik Do rzeczy, Historia Do Rzeczy i Mówią wieki.

Książka "Żony bogów. Muzy wielkich literatów" autorstwa Sławomira Kopra dostępna będzie w najlepszych sieciach księgarskich i księgarniach stacjonarnych oraz internetowych, w tym na www.wiemiwybieram.pl/harde, jak też w wersji e-book m.in. na woblink.pl, legimi.pl, publio.pl, ebookpoint.pl. Wydawnictwo Harde zaprasza na stronę www. harde.se.pl oraz na Facebook.com i Instagram - @hardewydawnictwo.

Sonda
A ty co robisz ze starymi książkami?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki