Korespondowała z Wojtyłą, znała Piłsudskiego. Kim była Wanda Dynowska? Historia z Koprem

2022-05-21 12:00
Wanda Dynowska
Autor: Materiały prasowe / himalaya-wiki.org Wanda Dynowska

Tym razem Sławomir Koper postanowił opowiedzieć o Wandzie Dynowskiej, która znała się Karolem Wojtyłą i Józefem Piłsudskim, a swój niezwykle barwny i ciekawy żywot zakończyła w Indiach, utrzymując, że łączy różne religie. Zapraszamy na kolejny odcinek vloga "Historia z Koprem", autora książki "Mistycy, prorocy, szarlatani".

Mało kto wie, że Wanda Dynowska, która fascynowała się teozofią, należała także do loży masońskiej, a prywatnie znała się z dalajlamą oraz z Józefem Piłsudskim. W najnowszym odcinku vloga "Historia z Koprem" dowiadujemy się nieco więcej o tej ciekawej postaci. Opowiada o niej oczywiście Sławomir Koper, autor książki "Mistycy, prorocy, szarlatani". - W 1920 roku Wanda Dynowska stała się jedną z założycieli Polskiego Towarzystwa Teozoficznego - opowiada historyk i podkreśla, że wpływ na taką decyzję Dynowskiej oraz szukaniu własnej drogi miały jej nieudane związki. - W 1935 roku postanowiła wyjechać do Indii i miała już tam pozostać na zawsze. Tam poznała Mahatmę Gandhiego i szybko znalazła z nim wspólny język. Włączyła się w ruch na rzecz niepodległości kraju, miała dziesiątki spotkań z ludnością, miała także mnóstwo spotkań z literatami z Indii. Gandhi uznał ją za prawdziwą hinduskę i nadał jej nowe imię, który po polsku brzmiała "Świetlista dusza" - opowiada Sławomir Koper. Więcej w najnowszym odcinku vloga "Historia z Koprem".

W najnowszym odcinku występuje również Katarzyna Łuczyńska, autorka książki "Grzeszna i święta", która opowiada o walce o prawa kobiet.

Grzeszna i święta
Autor: Wydawnictwo Harde
Mistycy
Autor: Wydawnictwo Harde
Korespondowała z Wojtyłą, znała Piłsudskiego. Kim była Wanda Dynowska? Historia z Koprem
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE