Miłość w Powstaniu Warszawskim. Historie romansów młodych ludzi, którzy przez przypadek znaleźli się w samym środku piekła. Recenzja książki „ Miłość w Powstaniu Warszawskim” Sławomira Kopra

2021-07-13 9:23

Słynna powstańcza para Barbara i Krzysztof Baczyńscy. To nie jedyna tragiczna historia wojennej miłości podczas Powstania Warszawskiego. Recenzja książki „ Miłość w Powstaniu Warszawskim” Sławomira Kopra zachęci Czytelnika do poznania prawdy o powstańczych biogramach. Bohaterstwo, miłość i bezinteresowna pomoc sąsiadowały z nadużywaniem alkoholu czy zwyczajnym szabrem. Powstańcy wcale nie mówili pięknym językiem, jak z filmów, i nie odwoływali się co chwila do Boga i Ojczyzny. Znaleźli się w skrajnie ekstremalnej sytuacji, ale obok toczyło się normalne życie z jego wszystkimi przejawami, zarówno godnymi pochwały, jak i moralnie dwuznacznymi. Przeczytaj recenzję książki „ Miłość w Powstaniu Warszawskim” Sławomira Kopra.

Według oficjalnych statystyk w dniach Powstania Warszawskiego zawarto dwieście pięćdziesiąt sześć małżeństw. W rzeczywistości liczba ślubów była większa, nie zawsze bowiem dało się dopełnić obowiązku rejestracji. Recenzja książki „ Miłość w Powstaniu Warszawskim” Sławomira Kopra. Autor przedstawia losy osób zarówno powszechnie znanych, jak i niemal zupełnie anonimowych. Bo tak też było w Powstaniu Warszawskim, w którym obok siebie walczyli i ginęli luminarze polskiej kultury oraz zwykli mieszkańcy miasta. Cechą wspólną bohaterów książki „ Miłość w Powstaniu Warszawskim” jest wiek, wszyscy byli bardzo młodymi ludźmi, którzy przede wszystkim chcieli żyć i cieszyć się życiem. Gdy przez kilka lat niemieckiej okupacji nie było to możliwe, starali się swoje marzenia zrealizować na kawałku niepodległej Polski ograniczonym powstańczymi barykadami. Niewykluczone, że niektórzy czytelnicy będą zaskoczeni wizerunkami Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Miejmy nadzieję, że przytoczone w książce fakty nie zaszkodzą ich obrazowi, a dodadzą im tylko ludzkich cech.

Historie miłości z powstańczych okopów

Słynny „kurier z Warszawy” (Jan -Nowak Jeziorański) , delikatnie mówiąc, nie najlepiej traktował swoją żonę ( Joannę Wolską), którą poślubił podczas powstania. Choć bez niej był bezradny i gdy zmarła, nic już właściwie nie napisał. Bo chociaż miał fachową asystentkę, to zabrakło tej jedynej osoby, która całą jego działalność potrafiła usystematyzować i nadać jej właściwy format. Sama pozostając w cieniu męża i tylko ciesząc się jego dokonaniami.Podobna sytuacja zaistniała w przypadku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Barbara była dla poety kimś więcej niż tylko partnerką życiową, ona naprawdę była muzą artysty, która potrafiła zmienić jego sposób postrzegania wielu spraw. Bez niej właściwie czuł się zagubiony, nierozumiany. A ona nie chciała żyć bez niego i umierała, będąc przekonaną o jego śmierci. W książce Sławomira Kopera znajdujemy historie wielu związków i miłości, które narodziły się w powstańczych okopach. Zakochani nigdy nie planowali swojej przyszłości na lata, wielu parom nie dane było cieszyć się swoim szczęściem po wojnie. Czasami ślub od pogrzebu dzieliło kilkanaście godzin. Jako obrączki służyły im nakrętki, a najlepszym prezentem ślubnym było zwolnienie ze służby na noc poślubną. Jedna z par otrzymała od przyjaciół wannę wypełnioną wodą do kąpieli, z której tuż po ceremonii mogli skorzystać. To było ich szczęście. Starali się nie myśleć o śmierci, chociaż czyhała na nich na każdym kroku...

Warszawska apokalipsa

Autor książki przedstawia historie przeciętnych młodych ludzi, którzy tym tylko różnili się od dzisiejszej młodzieży, że nosili biało-czerwone opaski i strzelali do wroga. Poza tym mieli podobne pragnienia, w których miłość odgrywała znaczącą rolę. I to nie tylko ta potwierdzona przysięgą na ślubnym kobiercu, lecz także uczucie bez zobowiązań na przyszłość. Tak było od początku dziejów i powstanie nie było pod tym względem żadnym wyjątkiem. Historyk zajmujący się warszawską apokalipsą znajduje się w wyjątkowo trudnej sytuacji, ponieważ musi się zmierzyć ze świętością narodową i legendą, której nie zniweczyły żadne zabiegi. Z jednej strony mamy ugruntowany w powszechnej świadomości wyidealizowany obraz powstańczej Warszawy, a z drugiej dokumenty i wspomnienia.

Wydawnictwo Harde zaprasza do czytania książki „ Miłość w Powstaniu Warszawskim” Sławomira Kopra. Będzie ona dostępna na www.wiemiwybieram.pl/harde, jak też w księgarniach internetowych, w tym m.in. na woblink.pl, legimi.pl, publio.pl, ebookpoint.pl. Zapraszamy na stronę wydawnictwa www. harde.se.pl oraz na Facebook.com i Instagram - @hardewydawnictwo.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki