Virgil Abloh

i

Autor: Backgrid/East News

Nie żyje legenda świata mody. Testament ukrył w książce

2021-11-29 8:28

– Czy nam się to podoba, czy nie, banał to śmierć – mawiał Virgil Abloh. Sam nigdy nie był banalny. Prestiżowy magazyn Time uznał go za jednego ze stu najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Słynny amerykański projektant mody, związany z marką Louis Vuitton, zmarł wczoraj, miał 41 lat. Zostawił niezwykły testament – książkę!

Virgil Abloh odcisnął wyraźne piętno w świecie mody, sztuki, designu i popkultury. Książka, której autorem jest Larry Warsh, zawiera kolekcję cytatów Abloha zebranych z jego wywiadów, zapisanych dyskusji, z mediów społecznościowych. Cytaty dotyczą kreatywności, pasji, innowacyjności. Układają się w odpowiedź na pytanie, co znaczy być artystą swojego pokolenia. Abloh z niezwykłą przenikliwością komentuje w książce codzienność, modę i sztukę. Opowiada o swoich inspiracjach, metodach twórczych, a to może fascynować.

Virgil Abloh był dyrektorem kreatywnym Kanye Westa, założył własną markę odzieży Off-White, by w końcu (jako pierwszy Amerykanin afrykańskiego pochodzenia) zostać dyrektorem artystycznym francuskiego domu mody Louis Vuitton. W 2018 roku magazyn Time umieścił nazwisko Abloha na liście stu najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Jego twórczość nie dawała się łatwo sklasyfikować, była przedmiotem indywidualnych wystaw w muzeach i galeriach, w tym np. retrospektywy w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Chicago.

28 listopada na Instagramie artysty pojawiła się informacja o jego śmierci. Trzy lata temu zdiagnozowano u niego rzadką odmianę nowotworu – naczyniakomięsaka serca. Choć jego serce przestało już bić, to słowa i myśli Abloha wciąż uderzają z mocą. „Abloh-izmy” z wyborem fascynujących i zapadających w pamięć cytatów projektanta, to lektura obowiązkowa dla fanów Abloha i wszystkich, którzy kochają modę. Często powtarzał: „Wszystko, co robię, robię dla 17-letniej wersji siebie”, wierząc, że sztuka może być źródłem inspiracji dla przyszłych pokoleń. Virgil Abloh sam był inspiracją. Książkę, której autorem jest Larry Warsh, można zamówić np. przez Amazon.

Dorota Goldpoint: Znana projektantka mody ujawnia kulisy pracy z gwiazdami. Do czego przekonała Irenę Santor?
Virgil Abloh

i

Autor: Materiały prasowe Okładka Abloh-isms, Princeton University Press

Uwielbiamy przyglądać się artystom, podpatrywać, czerpać inspirację. Podziwiamy ich nieprzeciętne życiorysy i odwagę do tego, by wieść życie na własnych zasadach. Fascynują nas ich silne osobowości. Wybrańcy losu – mówimy. „Wybrańcy losu. Cena sławy”, taki tytuł nosi książka Sławomira Kopra wydana przez wydawnictwo Harde i przedstawiająca wciągające biografie czterech wielkich polskich artystów: Marka Grechuty, Ryszarda Riedla, Jerzego Kosińskiego i Romana Polańskiego.

Bohaterowie książki Sławomira Kopra to postacie wzbudzające zainteresowanie nie tylko z powodu swojej twórczości, ale też okoliczności, z jakimi przyszło im się mierzyć w życiu prywatnym. Autor w biografiach artystów analizuje ich często trudną i krętą drogę do sławy. Przygląda się temu, co miało na nich wpływ, ale też stawia pytania o cenę, jaką musieli zapłacić za swój sukces. Każdy, kto lubi biografie, przeczyta książką Sławomira Kopra z ciekawością. Pierwsze wydanie książki „Wybrańcy losu. Cena sławy" ukazało się pod tytułem „Ulubieńcy bogów”. Książka dostępna w najlepszych sieciach księgarskich i księgarniach stacjonarnych oraz internetowych, w tym na www.wiemiwybieram.pl/harde

Wybrańcy losu_dedykacja

i

Autor: wiemiwybieram.pl
Sonda
Czy masz w swojej szafie coś od znanego projektanta?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE