Ołena Zełenska

i

Autor: Materiały prasowe Ołena Zełenska

Wywiad z autorką

"Ołena Zełenska. Kim jest Pierwsza Dama Ukrainy?" Aliny Makarczuk

2023-04-05 11:34

Ołena Zełenska na naszych oczach zdaje najtrudniejszy egzamin, ten w obliczu bezlitosnej wojny. Robi to w sposób, który zapisze się w nowoczesnej historii. Czy Ołena jest idealna? Nie. Na czym wiec polega jej siła i niezaprzeczalna moc? Doskonały portret ukraińskiej prezydentowej nakreśliła Alina Makarczuk, pochodząca z Ukrainy dziennikarka. "Ołena Zełenska. Kim jest Pierwsza Dama Ukrainy?" od Wydawnictwa Harde, ta książka nie przejdzie bez echa.

Napisałaś biografię Ołeny Zełenskiej. Na czym według Ciebie polega siła ukraińskiej Pierwszej Damy?

Alina Makarczuk: Jej siła polega na mądrości. W momencie próby rozwinęła skrzydła, zamiast się załamać. Pokonała tysiące lęków, które innym wydawały się nie do pokonania. Zainspirowała tym inne kobiety. W czym poczuła swoją misję.

Co powiesz o Zełenskiej, czego o niej nie wiemy? Zebrałaś o niej masę informacji, czymś Cię zaskoczyła?

Okazało się, że jest zbyt perfekcyjna i często nie ma dystansu do siebie. To stwarza obraz nudnej kobiety. Ale to tylko na pierwszy rzut oka. Bo to właśnie jej realne spojrzenie na świat uchroniło Zełeńskiego przed wieloma kryzysami. Na kilometr potrafiła wyczuć fałsz wśród jego otoczenia. Podpowiadała mu, kto może się okazać zdrajcą. Ołena była i pozostaje głównym doradcą i krytykiem męża w kwestiach ojcostwa czy relacji między ludźmi.

Ołena Zełenska konsekwentnie pokazuje w swoich mediach społecznościowych zdjęcia ofiar Rosjan, biorąc nas na świadków tych zbrodni, wzywając do działania i zaprzestania wojny. Mówiła o tym przed amerykańskim Kongresem. Zgadzasz się, że to dobra droga?

Oczywiście. To jedyna słuszna droga w czasie wojny. Pokazywanie prawdy. Robiła to przy każdej okazji. Mówiła o straconych życiach, żeby adresaci tych słów mogli się zreflektować i uchronić te życia, które są jeszcze do uratowania.

"Ołena Zełenska. Kim jest Pierwsza Dama Ukrainy?" Aliny Makarczuk. Poznaj historię scenarzystki, której życie potoczyło się wbrew jej scenariuszowi

Jaka dziś jest rola kobiet w czasie wojny? Jaki Ty czułaś imperatyw?

Jedna mądra kobieta powiedziała mi kiedyś, że gdyby mężczyźni wiedzieli, z jakim bólem rodzą się dzieci, to nigdy nie wszczynaliby wojen. Historia imperializmu pokazuje, że kobiety potrafią zmienić ich przebieg. Ołena to poczuła.

Wojna to trudny egzamin. Jesteś Ukrainką, jesteś dumna z takiej prezydentowej?

Podobnie jak każdy Ukrainiec dziś, który widzi odważną Ołenę, dzielnie walczącą o wolność u boku ukochanego mężczyzny. Kiedy go spotkała, był studentem. Zaradnym komikiem, chętnym do zabawy. Przy niej urósł do bohatera narodowego. A ona stała się ikoną kobiety, która potrafi kochać i być osobno jednocześnie. Potrafi określać granice. Jest autentyczna i uczciwa. W tym najpierw zakochał się Wołodymyr, a z czasem też jego rodacy.

Książka "Ołena Zełenska. Kim jest Pierwsza Dama Ukrainy?" autorstwa Aliny Makarczuk dostępna w najlepszych sieciach księgarskich i księgarniach stacjonarnych oraz internetowych, w tym na www.vivelo.pl  jak też w wersji e-book m.in. na empik, virtualo, woblink.pl, legimi.pl, publio.pl, ebookpoint.pl.

Sonda
Przeczytasz książkę "Ołena Zełenska. Kim jest Pierwsza Dama Ukrainy?" Aliny Makarczuk?