Empik

i

Autor: Materiały prasowe Empik

Prawie pół miliona książek kupionych podczas Targów Książki Empiku

2022-11-04 12:38

Targi Książki Empiku z każdą kolejną odsłoną przyciągają coraz więcej uczestników. W październikowej edycji wydarzenia wzięło udział – online i stacjonarnie w salonach – aż 3,6 mln czytelników. Transmisje spotkań autorskich obejrzało aż 1,7 mln internautów – to o 40% więcej niż przed rokiem. Uczestnicy jesiennych Targów kupili łącznie niemal 470 tys. książek, czyli aż o 100 tys. egzemplarzy więcej niż rok temu.

Targi Książki Empiku nieustannie ewoluują. Każda edycja przynosi nowe atrakcje i niespodzianki, a program dostosowywany jest do bieżących trendów na rynku wydawniczym oraz do zainteresowań czytelników. W niedawno zakończonej, jesiennej odsłonie do czterech stałych Scen – Głównej, Apostrof, Przecinek i Kropka oraz branżowego Forum – dołączono zupełnie nową Scenę Young Adults, poświęconą tak popularnej teraz literaturze młodzieżowej. O premierowych książkach opowiadali na niej autorzy tytułów, które przez długie tygodnie okupowały tegoroczne zestawienia TOP Empiku. To właśnie dwa spotkania w ramach tej sekcji odnotowały najwyższą frekwencję. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się też targowa nowość – możliwość rozmowy telefonicznej z gośćmi spotkań autorskich. Podczas wydarzenia z udziałem Marty Łabęckiej, autorki przebojowej serii Flawless, młodzi fani dzwonili do studia nie tylko w trakcie streamingu, ale jeszcze długo po jego zakończeniu.

Od kiedy zorganizowaliśmy nasze pierwsze targi w 2020 roku, wprowadziliśmy wiele innowacji. Chcemy za każdym razem dostarczać uczestnikom jeszcze więcej literackich wrażeń. W tym roku Targi Książki Empiku powróciły w nowej, hybrydowej formule, a atrakcje były dostępne dla uczestników zarówno online, jak i stacjonarnie. Podczas jesiennej edycji, oprócz sceny Young Adults i opcji telefonu do studia, zorganizowaliśmy także sesje autografów. W warszawskim salonie Empik fani zaproszonych autorów stawili się naprawdę tłumnie. W sumie atrakcyjny program Targów przyciągnął rekordową liczbę uczestników wydarzeń – aż 1,7 mln osób – podsumowuje Marcin Maćkiewicz, Menadżer Działu Eventów w Empiku.

Zobacz także: Ten produkt wyrówna przebarwienia i wyprasuje pierwsze zmarszczki. Kupisz go za 20 zł

Prawdziwą niespodzianką tej edycji okazał się robot, który precyzyjnie przenosi wirtualny podpis autora na papier. Amerykański pisarz Tobly McSmith, który łączył się studiem Empiku zdalnie, złożył w ten sposób autograf ze specjalną dedykacją na egzemplarzu swojej książki w Warszawie. Takie rozwiązanie zastosowano w Polsce po raz pierwszy.

Rekordowa frekwencja na spotkaniach autorskich online

Spotkania autorskie w ramach 6. edycji targów przyciągnęły widownię o pół miliona większą niż przed rokiem. Internauci nie tylko śledzili transmisje, lecz także chętnie dzielili się wrażeniami. Streamingi wydarzeń w mediach społecznościowych uzyskały ponad 70 tys. interakcji w postaci komentarzy, polubień i udostępnień.Najwięcej osób – niemal 67 tysięcy – obejrzało spotkanie z udziałem Yuvala Noah Harariego. Izraelski filozof i pisarz opowiedział polskim czytelnikom o swojej pierwszej książce dla młodzieży „Niepowstrzymani” (Wyd. Literackie). Niewiele mniejszą widownię, liczącą prawie 65 tys. osób, zgromadziła wspomniana już Marta Łabęcka, która na Targach zaprezentowała finałową część trylogii Flawless: „Despite Your (im)perfections. Dotrzymaj złożonej mi obietnicy” (BeYA). W TOP najpopularniejszych uplasowały się także wydarzenia z udziałem: Michała Kempy („Ostatni rok lekkiego życia”, Wyd. W.A.B.), Nicholasa Sparksa („Kraina marzeń”, Wyd. Albatros) oraz Marii Peszek („Naku*wiam zen”, Wyd. Marginesy).

Przez dwa tygodnie Targi Książki Empiku relacjonował i pokazywał od kuchni Marcin Okoniewski, znany jako Okoń w sieci.– Wiele rzeczy człowiek w życiu żałuje. Szczególnie czuć ucisk w gardle, kiedy słyszy się, że miało miejsce jakieś świetne wydarzenie, a mnie na nim nie było. Cieszę się, że tym razem to nie o mnie chodzi. Bo ja byłem, a mogę nawet powiedzieć, że było mnie pełno na Targach Książki Empiku. Sześć lat temu zastanawiałem się, czy jest sens mówić o książkach w sieci, a dzisiaj staję się częścią drużyny, której nie powstydziłby się sam Tolkien. Atmosfera to nie scenografia, to ludzie. Na każde urodziny słyszę to samo życzenie „szczęścia do ludzi”. Na następne odpowiem, że już nie trzeba i opowiem im o Targach Książki Empiku – komentuje Okoń w sieci.

Bestsellery jesieni w Empiku

Podczas 6. edycji Targów Książki Empiku padł też rekord kupionych książek – uczestnicy wydarzenia w bogatej ofercie znaleźli dla siebie prawie pół miliona egzemplarzy. Po raz pierwszy od 2020 roku to nie książka dziecięca okazała się najpopularniejszym gatunkiem. Tym razem największym powodzeniem cieszyła się literatura młodzieżowa. Aż trzy z pięciu najlepiej sprzedających się targowych tytułów to książki dla nastolatków: „Despite Your (im)perfections” Marty Łabęckiej (BeYA), „Rodzina Monet. Skarb” Weroniki Marczak (You&YA) oraz „Burn the Hell. Runda trzecia” P.S. Herytiery „pizgacz” (BeYA). W TOP5 znalazła się także najnowsza, szesnasta już część kultowej serii Remigiusza Mroza o mecenas Chyłce – „Werdykt”(Czwarta Strona). Tytuł najpopularniejszej pozycji jesiennych Targów Książki należy jednak do powieści Colleen Hoover „It Starts with Us” (Wyd. Otwarte).

Źródło: materiały prasowe 

EMPIK

i

Autor: Materiały prasowe EMPIK
Empik

i

Autor: Materiały prasowe Empik
Patrol na motocyklach pomógł seniorce z Bydgoszczy

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki