Szpicbródka I vlog Kopra

i

Autor: Grafika SE

Najsłynniejszy polski włamywacz. Vlog "Historia z Koprem"

2021-10-09 12:00

W najnowszym odcinku vloga "Historia z Koprem" poznajemy niesamowite losy polskiego kasiarza Stanisława Cichockiego, znanego szerzej jako "Szpicbródka". Jakie były jego metody działania? Jak planował kolejne skoki? Sławomir Koper, historyk i autor książek historycznych przybliża kulisy działalności jednego z największych kasiarzy w historii.

Postać Stanisława Cichockiego owiana jest tajemnicą. Wiemy na pewno, że urodził się na Kresach, prawdopodobnie w 1890 roku. Szybko zaczął się uczyć swego "fachu" i błyskawicznie rozpoczął organizowanie pierwszych napadów na banki. - Jego pierwszym dużym skokiem był napad na bank w Moskwie. Ponoć zdobyto tam takie łupy, że "Szpicbródka" z kompanami zostawili pieniądze i złoto, a wynosili tylko brylanty - opisuje Sławomir Koper. Historyk zdradza również, jak wyglądały metody słynnego kasiarzy. Do legendy przeszło otwieranie sejfów z zamkami cyfrowymi, ale tak naprawdę skoki wyglądały nie aż tak spektakularnie. Najpierw wykonywano podkop, a potem pruto sejfy za pomocą palników acetylenowych. "Zawód" kasiarzy, prócz sprytu i dość wielkiej wiedzy, wymagał również dobrej organizacji grupy. Część osób była odpowiedzialna za kopanie, inni musieli znaleźć odpowiedni lokal skąd można prowadzić obserwację, jeszcze inni odpowiadali za zwerbowanie pracownika banku. Jak wyglądały kolejne skoki "Szpicbródki", opowiada Sławomir Koper w najnowszym odcinku swego vloga. Zapraszamy do oglądania.

Szpicbródka: NAJWIĘKSZY WŁAMYWACZ II RP. Historia z Koprem

Pamiętajcie, że nowy odcinek vloga "Historia z Koprem" w każdą sobotę o godzinie 12. Zachęcamy również do zakupu książki historyka o II Rzeczpospolitej. Możną ją nabyć w tym miejscu.

NOWOŚĆ! Blaski i cienie II Rzeczypospolitej. Sławomir Koper

i

Autor: wiemiwybieram.pl
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE