Psie pazury

i

Autor: Netflix

Złoty Glob za adaptację książki. Kto wygrał? Znamy zwycięzców

2022-01-10 16:36

Poznaliśmy laureatów Złotych Globów. Nagrodę przyznawaną przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej dla najlepszego filmu dramatycznego 2021 roku otrzymały "Psie pazury" w reż. Jane Campion, będące adaptacją powieści Thomasa Savage'a. – Nie mogłam wymazać książki z pamięci – mówiła Campion. Czym tak zafascynował ją autor?

Życie miał barwne, był pomocnikiem hydraulika, spawacza, hamulcowego na kolei, pracował na ranczo. Thomas Savage swe doświadczenia opisywał, jego styl został zauważony i tak został Stypendystą Guggenheima. Studiował pisarstwo i ostatecznie został nauczycielem literatury angielskiej. Napisał w sumie trzynaście książek, których tematyka nieodłącznie związana była z Dzikim Zachodem.

W 1967 roku ukazała się powieść Psie pazury" (org. The Power of the Dog), której akcja rozgrywa się na ranczu w Montanie lat 20. Fabuła skupia się na dwóch braciach, prostym, ale uczciwym George'u i złośliwym, homofobicznym Philu. Phil robi wszystko, by zniszczyć psychicznie swoją szwagierkę, wytykając jej alkoholizm, wszystko to w nadziei, że George się z nią rozwiedzie. Próbuje w tym celu sprzymierzyć się ze swoim bratankiem Peterem, ale chłopak okazuje się lojalny wobec matki. Krytycy uznali tę powieść za najlepszą w dorobku Savage'a.

"Żydzi na Madagaskar", czyli jak Polska (prawie) stała się kolonialną potęgą | Historia z Koprem

Książka zebrała dobre recenzje. W New York Times Marshall Sprague napisał, że Savage miał "magiczną rękę" do postaci, które cechowała "klasyczna nieuchronność". O prozie Savage'a: "Proza jest surowa i oszczędna. Pan Savage nie jest jednym z tych, którzy marnują całe słowo, jeśli żadne słowo się nie nada".

W 2021 roku powstała wersja filmowa w reżyserii Jane Campion z Benedictem Cumberbatchem w roli Phila. Film miał swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie zdobył Srebrnego Lwa za najlepszą reżyserię. Jane Campion przyznała, że uwiódł ją magnetyzm książki: "Choć generalnie rzadko czytam powieści do końca, ta mnie pochłonęła. Zwłaszcza ostatnia część wydała mi się ekscytująca. Po przeczytaniu całości uznałam, że to kawał dobrej literatury. W kolejnych tygodniach niektóre jej tematy zaczęły do mnie wracać. Nie mogłam wymazać ich z pamięci. Dopiero wtedy uświadomiłam sobie, że to bardzo głęboka, osobna powieść. I powoli zaczęłam zmierzać w kierunku przeniesienia jej na ekran" – tłumaczyła mediom.

Gali nie można było śledzić w telewizji, ani internecie, laureatów ogłoszono w nocy z niedzieli na poniedziałek na Twitterze. Po tym, jak Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej oskarżane było o rasizm i korupcję, z transmisji zrezygnował wieloletni nadawca, stacja telewizyjna NBC. Nagrodzony film jest dostępny na platformie streamingowej, polskie wydanie "Psich pazurów" ukazało się w przekładzie Magdaleny Koziej w wydawnictwie Prószyński Media. Po dobre książki zapraszamy na www.wiemiwybieram.pl/harde. Zapraszamy też na stronę wydawnictwa www. harde.se.pl oraz na Facebook.com i Instagram - @hardewydawnictwo.

Sonda
Czy byłeś kiedyś w Hollywood?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki