Niezwykła stylówka za grosze. Tak Polacy kupują odzież używaną

i

Autor: materiały prasowe Vinted

Zawsze modna

Niezwykła stylówka za grosze. Tak Polacy kupują odzież używaną

W dobie popularności sieciówek wiele osób szuka pomysłu na oryginalne stylizacje w sklepach z odzieżą używaną. I choć prym wiodą tutaj kobiety, to i wśród mężczyzn odzież z drugiej ręki staje się coraz bardziej popularna. Głównym powodem takich zakupów jest oszczędność oraz dostęp do luksusowych marek, ale jak pokazują najnowsze badania platformy Vinted, także troska o środowisko. Polacy wiodą prym w deklaracji niemarnowania. Prawie 60 proc. badanych uważa, że wyrzucanie rzeczy, które przydałyby się komuś innemu, jest hańbiące.

Niegdyś kupowanie odzieży używanej było dla wielu powodem do wstydu. Na szczęście teraz noszenie odzieży z drugiej ręki stało się modne, a za wstydliwe uważamy kompulsywne kupowanie nowych rzeczy o kiepskiej jakości oraz wyrzucanie ubrań, które komuś mogą się przydać. Platforma służąca do wymiany i sprzedaży rzeczy używanych przeanalizowała, dlaczego oraz co i kiedy kupujemy na Vinted.

Odzież używana w sieci. Polacy nie chcą marnować

Z analiz Vinted wynika, że wśród kluczowych czynników, które motywują polskich użytkowników, jest możliwość zaoszczędzenia i nabycia większej ilości rzeczy, dostęp do droższych marek, ale równie, jak wskazuje analiza, troska o środowisko i zrównoważone podejście. Względy finansowe i reorganizacja przestrzeni są nadal głównymi czynnikami napędzającymi sprzedaż odzieży używanej, ale nie tylko. Co ciekawe, dla użytkowników Vinted w Polsce pozbycie się niechcianych rzeczy (56 proc.) jest ważniejsze niż możliwość zarobienia (48 proc). Co piąta osoba kieruje się troską o ochronę środowiska i klimatu, a dla 59 proc. wyrzucanie rzeczy, które przydałyby się komuś innemu, jest postrzegane jako hańbiące. W porównaniu z innymi rynkami ten aspekt jest najważniejszy dla osób handlujących w Polsce. W Wielkiej Brytanii ten wskaźnik jest istotny dla 37 proc., we Francji dla 44 proc, w Niemczech dla 44 proc., w Hiszpanii dla 48 proc. w Holandii dla 45 proc., we Włoszech dla 44 proc, w Belgii dla 46 proc. w Portugalii dla 35 proc.

Odzież używana w sieci. Dlaczego kupujemy odzież z drugiej ręki?

Mniej znaczy więcej. Ta stara i uniwersalna zasada dotyczy nie tylko mody i stylizacji, ale także nawyków zakupowych. Zamiast kupować więcej w niskiej cenie, lepiej kupić jedną lub dwie rzeczy, które będą „wyglądać jak milion dolarów” i zostaną z nami na dłużej. Koncepcja minimalizmu jest coraz silniejsza – prostota i klasyka jest nieśmiertelna mimo upływu czasu. Odzwierciedla się to nie tylko w ilości rzeczy, których naprawdę potrzebujemy i kupujemy, ale także w jakości tkanin, co widać na pierwszy rzut oka. Im lepsza jakość, tym dłużej będziemy wyglądać spektakularnie i cieszyć się naszymi ukochanymi przedmiotami. Znaczenie świadomej i odpowiedzialnej konsumpcji jest kluczowe, ponieważ moda odpowiada za znaczne szkody w środowisku. Liczy się nie tylko to, co i gdzie kupujemy, ale także jak często i w jakiej ilości. Zawsze, gdy masz ochotę kupić coś nowego, sprawdź, czy nie możesz tego dostać z drugiej ręki. Moda jest cykliczna, więc jest duża szansa, że podobny przedmiot już istnieje – i może być tańszy, a także zdecydowanie lepszy dla klimatu.

Odzież używana. Kiedy Polacy kupują najwięcej?

W ciągu ostatnich kilku lat wzrosła nie tylko liczba użytkowników Vinted, ale również wystawianych rzeczy — obecnie ponad 550 milionów pozycji jest oferowanych w sumie na 19 rynkach. W maju b.r. polski rynek został połączony z nowo otwartym rynkiem w Rumunii. Od początku 2022 roku, czyli w niespełna 1,5 roku, społeczność Vinted powiększyła się o ponad 20 milionów nowych zarejestrowanych członków — dziś licząc ponad 80 milionów zarejestrowanych członków na świecie i ponad 8 milionów tylko w Polsce. Co ciekawe, co czwarty użytkownik Vinted nigdy nie kupował używanej odzieży przed dołączeniem do platformy. W ubiegłym roku użytkownicy platformy w Polsce byli najbardziej aktywni w niedzielne wieczory, około godziny 21:00 – wtedy dokonywano najwięcej transakcji. Jak pokazuje raport Vinted, z punktu widzenia wpływu na klimat zakupy w second-handach są lepszym wyborem dla klimatu niż kupowanie rzeczy z pierwszej ręki.

ZOBACZ TEŻ: Tak ubierają się eleganckie kobiety po 50-tce. Stylizacje, które odmładzają a nie ośmieszają. Sprawdź, jak się ubierać, by olśniewać

Sonda
Kupujesz odzież używaną?
Nadchodzi ekstremalnie ciepłe lato?! Prognozy nie zostawiają złudzeń!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki