Pracownik na kwarantannie

i

Autor: Shutterstock

Polacy nie potrafią odpoczywać. Jesteśmy uzależnieni od pracy?

2021-11-19 14:26

Polscy pracownicy uchodzą za bardzo wydajnych i sumiennych. Pomimo wdrażania w życie lżejszych systemów pracy, filozofii typu „work-life balance” i różnego rodzaju sposobów na odstresowanie, nie zawsze potrafimy z nich korzystać. Według danych z badań Polska należy do jednego z najbardziej zapracowanych społeczeństw na świecie! W takim momencie rozwoju naszego społeczeństwa, niezmiernie ważne jest więc przypominanie o ważnej roli, jaką odgrywa dla człowieka relaks.

Społeczeństwo polskie wkraczając w kulturowe przyzwyczajenia z zachodu, przechwyciło od nich kulturę pracy. Pomimo raczej stałego systemu pracy – 5 dni, 8 godzin – wielu z nas myślami nie potrafi opuścić stanowiska pracy. Trwamy przy swoich obowiązkach myślami, zajmujemy się zadaniami zawodowymi po godzinach i nieustannie się nimi stresujemy. Takie przepracowywanie się może wywoływać wypalenie zawodowe, obniżenie nastroju czy w skrajności nawet stany depresyjne.

Według badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl, aż połowa Polaków mogłaby zrezygnować z części urlopu, w zamian za podwyżkę lub awans. Z kolei z badań OECD wynika, iż średni tygodniowy czas pracy w naszym kraju wynosi 39,7 godz. Jest to 11. najwyższy wynik wśród badanych państw! Aby mieć porównanie warto wiedzieć, że przeciętny Niemiec pracuje 34,3 godz. tygodniowo, natomiast Holender – 29,4.

Polacy potrafią dostrzec wagę urlopów, lubią spędzać je aktywnie, realizując swoje pasje. Dane, mówiące o powszechnym przepracowaniu w Polsce potraktować powinniśmy jako przestrogę i zalecenie do dbania o regularny i należyty odpoczynek.

Źródło: media.pracuj.pl

Sonda
Jak najczęściej wykorzystujesz urlop?
Super Raport (Goście: Szymon Hołownia - Polska 2050 oraz gen. M. Różański - były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych) Sedno Sprawy: F. Rakowski

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki