Gdzie na majówkę 2021? Zobacz najpiękniejsze miejsca w Polsce na jednodniowy wypad

Rezerwat Niebieskie Źródła
Autor: Shutterstock Gdzie na majówkę w Polsce? Rezerwat Niebieskie Źródła (woj. łódzkie)

Co roku, gdy zaczyna się wiosna, w głowach Polaków pojawia się jedno pytanie: gdzie na majówkę? W tym roku podobnie, jak w poprzednim, wypady na długi weekend majowy z nocowaniem poza domem są raczej niemożliwe (hotele zamknięte do 7 maja), ale niezwykłych miejsc na jednodniowy wypad w Polsce nie brakuje. Przygotowaliśmy zestawienie nieoczywistych, mniej popularnych ale pięknych miejsc, gdzie można spędzić majówkę.

Gdzie na majówkę w Polsce? Jak kraj długi i szeroki miejsc, w których można spędzić długu weekend majowy nie brakuje. Nawet zamknięte hotele i pensjonaty nie powinny stanowić problemu jeśli chcemy spędzić ten czas aktywnie i na łonie natury. O ile nie zasypią nas tony śniegu i nie ścinie trzydziestostopniowy mróz - pogoda też nie powinna pokrzyżować nam planów. Wystarczy spakować dp plecaka kanapki, termos z herbatą i ruszyć ku przygodzie. Bo, jak mawiają Skandynawowie nie ma złej pogody na spacer, są tylko źle dobrane ubrania. Przygotowaliśmy listę miejsc idealnych na jednodniowy wypad. Sprawdź, która atrakcję masz najbliżej domu. Oto 6 mniej popularnych ale pięknych miejsc w Polsce, gdzie można spędzić majówkę.

ZOBACZ TEŻ: Majówka 2021. Wycieczka jednodniowa z dziećmi i nie tylko. TOP 5 miejsc pod Warszawą

1. Gdzie na majówkę w Polsce? Rezerwat Niebieskie Źródła (woj. łódzkie)

Jeśli mieszkasz w Warszawie, Łodzi lub ich okolicach śmiało możesz zaplanować jednodniowy wypad na majówkę do Niebieskich Źródeł. Rezerwat znajduje się niedaleko Tomaszowa Mazowieckiego w dolinie rzeki Pilicy. To niesamowite, wręcz magiczne miejsce. Swoją niezwykłość zawdzięcza krasowym źródłom o niebieskim zabarwieniu. Dwa wywierzyska są oddzielone od siebie wyspą. W każdym buzują gejzery, Woda wybija piasek, który widziany przez taflę ma niepowtarzalną, niebiesko-błękitno-zieloną barwę. Jej kolor zależy od pogody i położenia słońca. Przez cały rezerwat przebiegają ścieżki dydaktyczne. W lesie występuje aż 75 gatunków ptaków. Ich kojący śpiew w otoczeniu drzew i wody z pewnością zagwarantują udaną majówkę.

Błędne Skały
Autor: Shutterstock Gdzie na majówkę w Polsce? Błędne skały (woj. dolnośląskie)

2. Gdzie na majówkę w Polsce? Błędne skały (woj. dolnośląskie)

Jeśli mieszkasz we Wrocławiu lub innej miejscowości w województwie dolnośląskim lub lubuskim, śmiało możesz zaplanować jednodniowy wypad na majówkę w Błędne Skały. Nazywane są też Skalnym Labiryntem i znajdują się na stokach Skalniaka na wysokości 852 m, na pograniczu polsko-czeskim w Górach Stołowych. Niepowtarzalny labirynt tworzą bloki skalne wyrzeźbione w górnokredowych piaskowcach na skutek działania wiatru i wody. Cały obszar zajmuje około 22 hektarów, a na jego terenie rozciąga się kilkusetmetrowa trasa turystyczna. Żeby ją pokonać, po drodze trzeba niejednokrotnie wręcz przecisnąć się przez wąskie, skalne szczeliny. Wysokość korytarzy również się waha. W najwyższych miejscach strop sięga do 8 metrów, natomiast w najniższych tylko kilkudziesięciu centymetrów. Nad Błędnymi Skałami góruje punkt widokowy „Skalne Czasze" z którego przy dobrej widoczności można zobaczyć Karkonosze. To niezwykłe miejsce docenili także filmowcy z Hollywood. Tutaj zrealizowano plenerowe ujęcia do filmu „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”. Podczas wędrówki mogą ci się także przypomnieć kadry z filmu „Przyjaciel wesołego diabła”.

Pustynia Błędowska
Autor: Shutterstock Gdzie na majówkę w Polsce? Pustynia Błędowska (woj. śląskie i małopolskie)

3. Gdzie na majówkę w Polsce? Pustynia Błędowska (woj. śląskie i małopolskie)

Jeśli szukasz pomysłu na jednodniowy wypad na majówkę z Krakowa, Katowic lub innych miejscowości w województwie śląskim lub małopolskim to śmiało możesz wpisać w nawigację Pustynię Błędowską. Trudno w to uwierzyć, ale jeden z najbardziej nietypowych krajobrazów Polski możemy podziwiać 20 km od największej w kraju aglomeracji śląskiej. Miejsce nazywane jest tez polską Saharą. Najpiękniejszy widok rozciąga się ze skarpy obok starego bunkra od strony miejscowości Chechło. Jeśli pogoda dopisze można spędzić pustynną noc pod gwiazdami.

Wigierski Park Krajobrazowy
Autor: Shutterstock Gdzie na majówkę w Polsce? Wigierski Park Narodowy (woj. podlaskie)

4. Gdzie na majówkę w Polsce? Wigierski Park Narodowy (woj. podlaskie)

Mieszkańcy Podlasia, Mazowsza, Lubelszczyzny ale i Suwalszczyzny w poszukiwaniu miejsc na jednodniowy wypad na majówkę mogą wziąć pod uwagę Wigierski Park Narodowy. Czas spędzony na łonie natury docenią docenią miłośnicy świętego spokoju. Mimo, że jezioro Wigry, położne w samym sercu parku przyciąga sporo miłośników sportów wodnych, to nie uświadczymy tu hałaśliwych motorówek. Wigry to strefa ciszy. Jeśli możemy sobie pozwolić by zabrać ze sobą rower - czeka nas prawdziwa uczta. Szlaków rowerowych i pieszych jest blisko 200 km. Do niezwykłych przeżyć można zaliczyć spacer wśród Łąk po specjalnych kładkach rzuconych nad mokradłami i stawami. W okolicach Rosochatego Rogu wytyczony został szlak płazów. Możemy kroczyć także ścieżką edukacyjną pośród sucharów, czyli małych, zarastających, kwaśnych jeziorek.

Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa
Autor: Shutterstock Gdzie na majówkę w Polsce? Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa (woj.lubuskie)

5. Gdzie na majówkę w Polsce? Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa (woj.lubuskie)

Jeśli szukasz pomysłu na jednodniowy wypad na majówkę z Zielonej Góry lub Wrocławia albo z jakiegokolwiek innego miejsca w województwie lubuskim lub dolnośląskim kierują się na zachód. Łuk Mużakowa jest uważany za jedyną na Ziemi morenę czołową widoczną z kosmosu! Park Krajobrazowy kształtem przypomina podkowę o długości 40 km i szerokości 3–5 km. Niegdyś wydobywano tu węgiel brunatny. Dziś znajdują się tu liczne jeziorka pochodzenia antropogenicznego. Do dyspozycji turystów jest 5-kilometrowa ścieżka geoturystyczna "Dawna Kopalnia Babina". Możemy pokonać ją pieszo lub na rowerze. Przejście zajmie około 2- 3 godzin. Jedną z najbardziej obleganych atrakcji jest 30-metrowa wieża widokowa. Szczególnie pięknie jest tam w maju, kiedy przyroda budzi się do życia.

Wieża widokowa Krynica Zdrój
Autor: Shutterstock Gdzie na majówkę w Polsce? Krynica Zdrój (woj. małopolskie)

6. Gdzie na majówkę w Polsce? Krynica Zdrój (woj. małopolskie)

O jednodniowym wypadzie na majówkę do Krynicy-Zdrój mogą pomyśleć mieszkańcy Małopolski i Podkarpacia. Perła polskich uzdrowisk wprowadzi alpesjki i dekadencki klimat. Pod koniec XIX w. miasto było jednym z ulubionych miejsc znanych polaków. Chętnie wypoczywał tu m.in. Jan Matejko. Powstało wtedy mnóstwo obiektów uzdrowiskowych. Wiele z nich funkcjonuje do dziś. Jedną z największych atrakcji poza samym miastem jest spacer w koronach drzew. Ścieżka o łącznej długości 1030 m pozwala na oglądanie panoramy okolicy i prowadzi do wieży widokowej na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena (896 m n.p.m.).

Bezpieczna majówka 2021
Najnowsze